فهرست بستن

پردازنده چیست؟ در اینجا همه چیزهایی است که باید بدانید

پردازنده چیست؟ در اینجا همه چیزهایی است که باید بدانید

اگر تازه در مورد دنیای رایانه و الکترونیک می آموزید ، اصطلاحاتی که برای اشاره به قسمت های مختلف استفاده می شود می تواند گیج کننده باشد. یکی از اصطلاحاتی که ممکن است با آن روبرو شده باشید "CPU" است که مخفف واحد پردازش مرکزی است. . آنها مسئول پردازش و اجرای دستورالعمل ها – مغز دستگاه های شما هستند. در اینجا نحوه تعامل پردازنده ها با سایر قسمتهای دستگاههای شما و آنچه آنها را تا حد زیادی در فرآیند محاسبه می کند توضیح می دهیم.
چه چیزی CPU را به CPU تبدیل می کند؟
CPU جز component اصلی آن چیزی است که یک دستگاه محاسباتی را تعریف می کند ، اما تنها م componentلفه نیست – باز هم ، این فقط مغز است. این یک تراشه است که در یک صندلی مخصوص (پریز) قرار دارد که در صفحه اصلی (مادربرد یا مادربرد) درون دستگاه قرار دارد. این کاملاً جدا از حافظه است ، جایی که به طور موقت اطلاعات را در آن ذخیره می کند. همچنین از کارت گرافیک یا تراشه گرافیکی جداگانه است که کلیه گرافیک های ویدیویی و سه بعدی را که در صفحه شما نمایش داده می شود ارائه می دهد.
پردازنده ها با قرار دادن میلیاردها ترانزیستور میکروسکوپی روی یک تراشه رایانه ساخته می شوند. این ترانزیستورها به آن اجازه می دهند تا محاسبات مورد نیاز برای اجرای برنامه هایی را که در حافظه سیستم شما ذخیره شده اند ، انجام دهد. آنها به طور م minuteثر دروازه های کوچکی هستند که روشن یا خاموش می شوند ، در نتیجه آنهایی که صفر را منتقل می کنند به همه کارهایی که با دستگاه انجام می دهید ، اعم از تماشای فیلم یا نوشتن ایمیل منتقل می کنند.
یکی از رایج ترین پیشرفت های فناوری CPU ، کوچکتر و کوچکتر شدن آن ترانزیستورها است. این منجر به بهبود سرعت پردازنده در طول دهه ها می شود که اغلب تحت عنوان قانون مور شناخته می شود.
در زمینه دستگاه های مدرن ، یک دسک تاپ یا لپ تاپ دارای یک CPU اختصاصی است که بسیاری از عملکردهای پردازشی را برای سیستم انجام می دهد. در عوض دستگاه های تلفن همراه و برخی از رایانه های لوحی از یک سیستم در تراشه (SoC) استفاده می کنند که یک تراشه است که شامل پردازنده مرکزی آن در کنار سایر اجزا است. اینتل و AMD هر دو پردازنده هایی با تراشه های گرافیکی و حافظه ذخیره شده روی آنها را نیز ارائه می دهند ، به این معنی که آنها می توانند چیزی بیش از عملکردهای استاندارد پردازنده را انجام دهند.
پردازنده واقعاً چه کاری انجام می دهد؟

هسته اصلی آن ، یک پردازنده مرکزی از یک برنامه یا برنامه دستورالعمل می گیرد و یک محاسبه را انجام می دهد. این فرایند به سه مرحله اصلی تقسیم می شود: واکشی ، رمزگشایی و اجرا. یک CPU دستور را از RAM دریافت می کند ، آنچه را که دستورالعمل است واقعاً رمزگشایی می کند و سپس دستورالعمل را با استفاده از قسمتهای مربوط به CPU اجرا می کند.
دستورالعمل یا محاسبه اجرا شده می تواند شامل محاسبات اساسی ، مقایسه اعداد خاصی با هم یا جابجایی آنها در حافظه باشد. از آنجا که همه چیز در یک دستگاه محاسباتی با اعداد نشان داده می شود ، این کارهای ساده با آنچه CPU انجام می دهد برابر است. این چیزی است که همه چیز را از راه اندازی ویندوز ، تا تماشای یک ویدیوی YouTube تسهیل می کند.
در سیستم های مدرن ، پردازنده مرکزی همه کارها را انجام نمی دهد ، اما هنوز هم باید تعداد لازم برای عملکرد را به سخت افزار تخصصی ارائه دهد. باید به کارت گرافیک بگویید تا انفجار نشان دهد زیرا روی بشکه سوخت (اوه) کلیک کرده اید یا به هارد دیسک گفته اید که برای دسترسی سریع تر ، سند Office را به RAM سیستم منتقل کنید.
هسته ها ، ساعت ها و هزینه ها
در اصل ، پردازنده های مرکزی دارای یک هسته پردازشی واحد بودند. پردازنده مدرن امروزی از چندین هسته تشکیل شده است که به آن امکان می دهد چندین دستورالعمل را همزمان انجام دهید ، و به طور موثر چندین پردازنده مرکزی را روی یک تراشه متراکم می کند. تقریباً تمام CPU های فروخته شده امروز حداقل دو هسته ای هستند. چهار هسته در حال حاضر "جریان اصلی" در نظر گرفته می شوند ، در حالی که تراشه های گرانتری از شش هسته تا 32 هسته بزرگ وجود دارد.
برخی پردازنده ها همچنین از فناوری به نام چند رشته ای استفاده می کنند. یک هسته پردازنده فیزیکی واحد را تصور کنید که می تواند دو خط اجرا (رشته ها) را همزمان انجام دهد ، در نتیجه به عنوان دو هسته "منطقی" در انتهای سیستم عامل ظاهر می شود. این هسته های مجازی به اندازه هسته های فیزیکی قدرتمند نیستند ، اما منابع یکسانی دارند. به طور کلی ، آنها می توانند هنگام بهبود نرم افزارهای سازگار ، به بهبود عملکرد چند وظیفه ای CPU کمک کنند.
سرعت ساعت شماره دیگری است که با CPU بسیار تبلیغ می شود – رقم "گیگا هرتز" (گیگاهرتز) که در لیست محصولات ذکر شده است. این به طور موثر نشان می دهد که یک CPU می تواند در هر ثانیه از عهده دستورالعمل ها برآید ، اما این کل تصویر در مورد عملکرد نیست. سرعت مقایسه در مقایسه پردازنده های مرکزی از یک خانواده یا نسل مشابه ، بیشترین سرعت را دارد. وقتی همه موارد دیگر یکسان باشد ، سرعت کلاک بیشتر به معنای پردازنده سریعتر است ، اما یک پردازنده 3 گیگاهرتزی از سال 2010 به سرعت پردازنده 2 گیگاهرتزی از سال 2018 نخواهد بود.
بنابراین ، چقدر باید برای CPU پرداخت کنید؟ ما چندین راهنما داریم تا به شما پیشنهاداتی برای بهترین پردازنده های مرکزی بخرید. برای یک طرح کلی ، با این حال ، مگر اینکه یک بازیگر هاردکور باشید یا کسی که قصد ویرایش عکس یا فیلم را دارد ، نیازی به هزینه بیش از 200 دلار ندارید. به نسل اخیر پایبند باشید.
برای پردازنده های اینتل به معنای تراشه های نسل هشتم ، نهم یا دهم است. می توانید تولید آنها را با توجه به نام محصول تعیین کنید. به عنوان مثال ، Core i7-6820HK یک تراشه نسل ششم قدیمی است در حالی که Core i5-10210U یک تراشه نسل دهم جدیدتر است.
AMD با پردازنده های Ryzen خود کاری مشابه انجام می دهد: Ryzen 5 2500X یک تراشه نسل دوم است که بر اساس طراحی هسته جدید "Zen" ساخته شده در حالی که Ryzen 9 3950X پردازنده نسل سوم است. ما اعداد نشانگر را پررنگ کردیم ، بنابراین می توانید برای مراجعه در آینده مشاهده کنید.
CPU چقدر مهم است؟
اگرچه پردازنده مرکزی برای عملکرد کلی سیستم مانند گذشته مهم نیست ، اما همچنان نقش مهمی در عملکرد دستگاه دارد. از آنجا که این تنها وظیفه اجرای دستورات درون برنامه ها را دارد ، هرچه سرعت پردازنده شما بیشتر باشد ، بسیاری از برنامه ها با سرعت بیشتری اجرا می شوند.
پردازنده سریع همیشه بهترین عملکرد نیست و همیشه گرافیک پیشرفته ارائه نمی دهد. اگر شما نیاز به ارائه گرافیک پیشرفته دارید ، یک پردازنده سریع خود کار نمی کند. به یاد داشته باشید ، پردازنده ها نیز اطلاعات را ذخیره نمی کنند. آنها فقط به آن دسترسی دارند برای ذخیره اطلاعات سیستم و انجام سایر کارها ، باید به کارت گرافیک ، هارد دیسک و RAM اعتماد کنید.
پردازنده از نظر عملکرد بسیار حیاتی است ، زیرا می تواند تفاوت زیادی با سایر اجزای سطح بالا ایجاد کند. پردازنده سریعتر به معنای سرعت بیشتر است زیرا می تواند اطلاعات را با سرعت بیشتری پردازش کند. پردازنده کندتر می تواند باعث ناامیدی در ازدحام غیرضروری شود.
شما از عملکرد پردازنده مرکزی برای انتخاب انتخابی آموزش دیده درمورد آنچه که نیاز دارید می دانید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین تراشه های AMD و Intel از این راهنما استفاده کنید.

توصیه های سردبیران