فهرست بستن

بهترین بازی های رایانه ای برای سال 2021

بهترین بازی های رایانه ای برای سال 2021

وقتی فروشگاه Epic Games ، Steam ، Xbox یا هر بازار دیجیتال دیگر برای بازی های رایانه ای را آتش بزنید ، با گزینه های خرید زیادی روبرو خواهید شد. احساس می کنید در یک بازی نقش آفرینی جادو می کنید و اورک می کشید؟ The Witcher III: Wild Hunt و Xanadu Next آنچه شما نیاز دارید را دریافت کردند. آیا می خواهید در برابر مخالفان آنلاین قدم بزنید؟ یک بازی مبارزه ای مانند Street Fighter V: Champion Edition یا Tekken 7 به شما کمک می کند. به طور خلاصه ، فضای بازی PC عمیق و متنوع است. با این حال یخ زده نشوید. از این راهنما برای کمک به شما در تصمیم گیری سریع و هوشمندانه در خرید استفاده کنید. با این حال ، توجه کنید که این یک بررسی تاریخی از پیشگامانه ترین بازی های رایانه شخصی نیست. مطمئناً ، Metal Gear Solid V: The Phantom Pain باز تعریف فعالیت پنهان کاری است و سری Forza Horizon امتیاز نهایی مسابقه در دنیای باز است ، اما آنها صرفاً براساس این معیارها ، به این راهنما نرسیدند. به زبان ساده ، این مجموعه در حال گسترش عناوین سرگرم کننده است که اگر دارای یک دسکتاپ بازی یا لپ تاپ مخصوص بازی هستید ، باید خریداری کنید. برای روشن شدن ، لازم نیست بازی ها در سال تقویم منتشر شوند تا بتوانند در این دوره شرکت کنند. هر بازی ای که هنوز در دسترس باشد و در صورت قرار گرفتن در برابر بهترین بازی های امروز عالی نیز شناخته شود ، واجد شرایط است. ما فکر می کنیم که این مفیدترین رویکرد برای کمک به شما در تصمیم گیری در مورد اینکه کدام یک از بازیهای ویدیویی جای هارد دیسک رایانه شما را دارند ، است و حتی اگر قیمت آنها در هنگام فروش بخار 85 درصد کاهش یابد ، قابل توجه نیستند. و اضافه کردن 15 بازی عظیم: Assassin's Creed Valhalla، Bugsnax، Cyberpunk 2077، Dirt 5، Fight'N Rage، Genshin Impact، Ghostrunner، Hades، Hitman 3، Immortals: Fenyx Rising، Resident Evil 3، Scott Pilgrim vs. The World – نسخه کامل ، Warframe ، Watch Dogs: Legion و World of Warcraft: Shadowlands.
نحوه انتخاب ما برای جمع آوری این راهنما کار کمی نبود. منتقدان داخلی و مستقل PCMag طی این سالها تعداد مسخره بازیهای رایانه ای را انجام داده اند ، بنابراین ایجاد معیارهایی برای ورود به آن ضروری بود. در اینجا همان چیزی است که ما پس از تأمل زیاد به آن رسیده ایم. برای گنجاندن ، یک بازی باید توسط PCMag بررسی شده باشد ، هنوز برای خرید در دسترس باشد و دارای امتیاز 3.5 ستاره یا بیشتر باشد. اولین شرط این است که اطمینان حاصل کنیم که می توانیم بینش بیشتری در مورد یک بازی به شما بدهیم. بله ، این راهنما مختصراً در مورد هر بازی برجسته به شما می گوید ، اما توانایی لینک دادن به یک بررسی کامل به نفع افرادی است که به دنبال برش عمیق تر هستند. نکته دوم که قبلاً به آن پرداختیم. معیار سوم نیاز به کمی تأمل داشت. ما نمی خواستیم رتبه بندی ستاره را آنقدر پایین تنظیم کنیم که تقریباً همه بازی های رایانه ای واجد شرایط راهنما باشند ، اما نمی خواهیم آنقدر ستاره را تنظیم کنیم که از بازی های با کیفیت B-tier مانند Dead Island و Split صرف نظر کنیم. /دومین. در حال حاضر ، 3.5 ستاره محیط خوشحال کننده است ، اما ، همانطور که بازی های بیشتری را بررسی می کنیم ، برای حفظ لیست در اندازه قابل کنترل ، مجبور به انتخاب خواهیم بود. کاوش ما را انتخاب کنید در حال حاضر بیش از 200 بازی در این راهنمای بازی PC وجود دارد ، بنابراین ساده سازی ناوبری هر چه بیشتر یک اولویت فوق العاده بالا برای کماندوهای خلاق ما بود. بازی ها بر اساس ژانر بر اساس حروف الفبا گروه بندی می شوند و عناوین هر دسته به ترتیب حروف الفبا لیست می شوند. به سادگی یک ژانر را انتخاب کنید ، مثلا بازی های جنگی ، و صفحه به آن قسمت می رود. آسان است! علاوه بر این ، هنگام بازی کردن باید از امنیت رایانه خود اطمینان حاصل کنید. ما پیشنهاد می کنیم سری به بهترین VPN ها برای بازی ، یک سری از شبکه های خصوصی مجازی مورد آزمایش PCMag را بزنید. VPN نه تنها از جاسوسی در شبکه شما برای افراد دارای سو ill نیت جلوگیری می کند ، بلکه ممکن است بتوانید آدرس IP خود را جعل کنید تا به بازی های کشورهای دیگر دسترسی داشته باشید. برای کسب اطلاعات در مورد سرویس های VPN که کمترین تأخیر را در جلسات بازی شما ایجاد می کنند ، بررسی های ما را کاوش کنید. بیشتر بازی اگر شما یک بازی کنسول هستید که فکر می کند ما نسبت به بازی های رایانه ای تعصب داریم زیرا ما PCMag هستیم – حق با شماست! هنوز هم ، کارکنان ما بهترین گزینه های خود را برای PlayStation 5 ، Xbox Series S / X و Switch جمع آوری کرده اند. این جمع بندی ها به اندازه این مورد قوی نیستند ، زیرا PC دارای کتابخانه بسیار عمیق تری است و خوب ، این PCMag است. ما اکنون بهترین بازی های رایانه ای را ارائه می دهیم. صفحه کلید ، ماوس ، گیم پد یا چوب جنگی خود را بگیرید و لذت ببرید.

اکشن

 ماجراهای تصویر پیپ

Tic Toc Games 'Adventures of Pip یک بازی پیمایشی ، اکشن و پلتفرم دار است که دارای یک پیش فرض جالب است: تکامل و توسعه یک قهرمان مبتنی بر پیکسل بین فرم های 1 بیتی و 16 بیتی خود برای مبارزه با سطح پس از سطح گونها و ر bossسا پیش فرض بی نظیر ، محیط های غنی و گیم پلی سرگرم کننده ، علی رغم محدودیت دامنه سلاح ها و قدرت افزایی های خود ، عنوانی را با قلب و جذابیت فراوان تشکیل می دهند.

MSRP 14.99 دلار

 Assassin's Creed Valhalla Image

Assassin's Creed Valhalla

مجموعه Assassin’s Creed ما را از زمان آغاز فعالیت خود در سال 2007 به چندین مکان تاریخی شامل یونان باستان ، ایتالیا رنسانس و آمریکای دوران جنگ انقلابی هدایت کرده است. جدیدترین قسمت ، Assassin’s Creed Valhalla ، جزئیات حمله وایکینگ ها به قرن 9 انگلستان از دیدگاه معروف ترین مهاجمان تاریخ است. اگرچه Valhalla هیچ چیز کاملا جدیدی در این سری معرفی نمی کند ، اما این یک بازی عالی PC است که از رده های پیشینیان خود به همان اندازه استثنایی ، Origins و Odyssey پیروی می کند.

MSRP 59.99 دلار

 Axiom Verge Image

توسعه دهنده تام هاپ ، که به خاطر کار در EA Sports 'Tiger Woods PGA Tour و NFL Street معروف است ، به Indie رفته و ادای احترام لذت بخشی به ژانر اکشن اکتشافی (AKA Metroidvania) را کرده است. این پلتفرمر 2D بهترین جنبه های اسکرولرهای جانبی کلاسیک مانند Castlevania: Symphony of the Night و Metroid را با هم ترکیب می کند تا تجربه تازه ای را برای تازه واردین ژانر و دامپزشکان فصلی فراهم کند. Axiom Verge عنوانی سرگرم کننده و جذاب است ، اما عناصر داستانی جذاب و سلاح های به ظاهر بی هدف کمی تجربه را خراب می کنند.

MSRP 19.99 دلار

 Batman: Arkham City Image

"اگر X را دوست داشتید ، Y را دوست خواهید داشت!" ممکن است ارزانترین تحسین انتقادی باشد ، اما گاهی اوقات هیچ کار دیگری نمی تواند انجام دهد. بنابراین اینجا می رود: اگر Batman: Arkham Asylum را دوست داشتید ، Batman: Arkham City را دوست خواهید داشت. توسعه دهنده Rocksteady Studios همه چیز را از پناهندگی که کار کرده وام گرفته است (جنگ هیجان انگیز ، صداپیشگی عالی) ، هرچند نوآوری کمتری به همراه دارد. این باعث می شود Arkham City مشتق شود ، اما بازی دارای سرگرمی بسیار جالب توجهی است که هنوز هم به عنوان یکی از بهترین بازی های اکشن رایانه شخصی باقی مانده است.

MSRP 49.99 دلار

 تصویر بایونتا

Bayonetta اصلی یکی از بهترین بازی های اکشن است که تاکنون ساخته شده است و به راحتی در کنار کلاسیک های ژانر مانند God Hand ، Devil May Cry 3 و Ninja Gaiden Black قرار دارد. Bayonetta از ویژگی های کنش انفجاری برخوردار است ، و قدرت ترکیبی شما را در برابر هر موجود الهی موجود در کتاب خوب آزمایش می کند. علی رغم عملکرد ضعیف Bayonetta در PlayStation 3 ، این پورت PC بسیار عالی است. این عملکرد را با نرخ فریم جامد و طیف وسیعی از وضوح غیرمعمول ارائه می دهد ، که این نسخه را به یک تجربه قاتل فرشته قطعی تبدیل می کند.

MSRP 19.99 دلار

 درخشان تصویر Chrome

به زبان ساده ، Blazing Chrome تولید شده توسط JoyMash یکی از بهترین تیراندازهای دونده و اسلحه است که تاکنون ساخته شده است. در دنیای نابودگر مانند آن ، که توسط یک آخرالزمان ربات نابود شده است ، شما شخصیت هایی را کنترل می کنید که دارای سلاح های پرقدرتی هستند که برای نابودی لشکر دشمنان مکانیکی طراحی شده اند. در طول شش مرحله بازی ها ، شما شاهد انفجارهای بزرگ ، اکشن های چند نفره وحشی و رئیسان سنگین هستید. برای جلو بردن ژانر با ویژگی های جدید گیم پلی کار زیادی انجام نمی شود ، اما Blazing Chrome تقریباً همه کارها را درست انجام می دهد.

MSRP 16.99 دلار

 تصویر Carrion

Carrion یک platformer 2D مانند Metroid است که توسط Devolver Digital منتشر شده است و در آن شما به عنوان یک انگلی و وحشتناک بازی می کنید. این عبارت شامل تمام اطلاعاتی است که شما برای درک دقیق نحوه عملکرد بازی رایانه نیاز دارید. این ژانر وجود دارد: platformer 2D مانند Metroid. پس از آن موضوع اصلی وجود دارد: بازی به عنوان انگلی و وحشتناک. سرانجام ، دامنه و سبک بازی وجود دارد: منتشر شده توسط Devolver Digital. به عبارت دیگر ، Carrion یک پلتفرمر کاملاً سبک و مستقل و مستقل با خشونت های خونین است.

MSRP 19.99 دلار

 Cuphead (برای رایانه شخصی)

Cuphead یک ترکیبی جذاب و جذاب برای اجرا و اسلحه / شلیک-اِم-آپ است که سری نمادین Contra کانامی را کانال می کند ، در حالی که از سبک انیمیشن شلنگ های لاستیکی که در طول کارتون های دهه 1920 و 1930 برجسته بود ، الهام می گیرد. اگر با گیم پلی سریع سری Contra آشنا هستید ، Cuphead باید درست در کوچه شما باشد. قهرمان تیتراژ و برادرش موگمن باید بهترین طیف گسترده ای از مراحل و کارفرمایان خطرناک را برای تکمیل تلاش خود انجام دهند. Cuphead فاقد طراحی سطح گسترده ای است که در Contra و سایر سبک های کلاسیک ارائه شده است ، اما بازی اکشن هاردکور لیست سبکی از مبارزات رئیس پیچیده و راضی کننده را برای غلبه بر شما ، به سبک سرباز بیگانه محبوب Treasure ارائه می دهد.

MSRP 19.99 دلار

 Daemon X Machina (برای رایانه شخصی)

اگر هنگام بازی Daemon X Machina ، Mobile Suit Gundam ، Super Dimension Fortress Macross یا سایر امتیازات انیمیشن کلاسیک meca را به یاد می آورید ، تعجب نکنید. بازی mecha-action از الهامات خود در آستین روکش فلزی استفاده می کند. محصول ایده های قبلی توسعه دهندگان Armored Core ، Daemon X Machina دارای عملکردی تاول زده و مقادیر مسخره ای از سلاح ها و به روزرسانی ها است. روایت تقریباً نامفهوم در بهترین حالت فریاد زنی دارد ، در بدترین حالت نادیده گرفتن است ، اما نکات مثبت بازی بیش از خطاهای آن است. طرفداران سبک باید عنوان را یک خرید اساسی بدانند.

MSRP 59.99 دلار

 Darksiders III (برای رایانه شخصی)

سریال Darksiders ، تفسیری دوباره و خلاقانه از سناریوی پایان دنیا در مسیحیان که ماجراهای چهار اسب سوار آخرالزمان را دنبال می کند ، با یک چرخش دوباره برمی گردد. با Darksiders III ، شما کنترل خشم عصبانی و غیر قابل پیش بینی را که وظیفه دارد هفت گناه مرگبار را تصرف کند ، به دست می گیرید. فیوری مسلح به شلاق خاردار و چابکی بدجنس ، ویرانه های دنیای مدرن را کاوش می کند و تهدیدها را در یک محیط متصل و متروئید از بین می برد. سیستم جنگ دارای چند مزاحمت مانند دوربین غیرقابل اعتماد و جمعیت ناامید کننده است که مانع تجربه می شود. هنوز هم ، Darksiders III یک بازی اکشن لذت بخش است که اگر موضوع مورد علاقه شماست باید آن را بازی کنید.

MSRP 59.99 دلار

 تصویر رشته مرگ

Death Stranding دارندگان پلی استیشن 4 را که برای آماده سازی نقشه انقراض ، انزوا ، مرگ و میر و بقایای بشریت که می خواهند دنیای شکسته ای را به هم پیوند دهند ، گیج کرده است. این بازی کنسول بحث برانگیز اکنون یک بازی رایانه ای است که از طریق گرافیک ، مأموریت های با مضمون Half-Life مخصوص پلتفرم و حالت عکس بهبود یافته است. با استفاده از نشانه های گیم پلی از ژانرهای اکشن ، مخفی کاری و بقا ، Death Stranding یک امر جسورانه تر از عنوان معمولی جریان اصلی بازی ویدیویی است. از این گذشته ، در بسیاری از بازی ها فرد تحویلی حضور ندارد که یک دقیقه با نهنگ های پرنده مبارزه می کند و سپس در مورد زندگی بعد از زندگی با گیلرمو دل تورو بحث می کند. این یک سوختگی عجیب و آرام است.

MSRP 59.99 دلار

 Devil May Cry 4: Special Edition (برای رایانه شخصی)

Devil May Cry 4: Special Edition

Devil May Cry 4: Special Edition هر آنچه باعث شد نسخه اصلی Capcom در سال 2008 به یک بازی اکشن چشمگیر تبدیل شود را گسترش داده و به گسترش آن می پردازد. این بازی شامل حالت ترکیبی دشمن افسانه ای Dark Knight است که به درگاه اصلی PC اضافه شده است ، و همچنین سه شخصیت قابل پخش جدید ، تصاویر بهبود یافته و اصلاحات ظریف گیم پلی را شامل می شود. برخی از جنبه های ضعیف نسخه اصلی ، مانند کمپین داستانی تکراری ، همچنان باقی مانده و عنوانی با جلوه درخشان را کمی لکه دار می کند. به طور کلی ، Devil May Cry 4: Special Edition یک بازی اکشن کاملاً سنگی است که ارزش انتخاب آن را برای طرفداران این سری و علاقه مندان به بازی اکشن دارد.

MSRP 24.99 دلار

 Devil May Cry 5 (برای رایانه شخصی)

Devil May Cry یک مجموعه اکشن تعریف کننده ژانر است که قهرمان قاتل شیاطین شما را در برابر انبوهی از جهنم قرار می دهد ، به شما یک شمشیر ، اسلحه و یک لیست قوی از حملات ویژه می دهد تا در ترکیب های دیوانه و فوق العاده به هم متصل شوند. Devil May Cry 5 جدیدترین تجسم این مجموعه است. این عناصر از بازی های قبلی گرفته شده است ، حتی از جمله راه اندازی مجدد طرفداران DmC: Devil May Cry و شخصیت ها و سیستم های بازی کاملا جدید را برای لذت بردن از طرفداران و تازه واردان معرفی می کند. همه سیستم ها متعادل و ساده شده اند ، درک آنها آسان است ، اما در عمل به کارگیری و تسلط بر آنها چالش برانگیز است. این یکی از بهترین بازی های اکشن است که تاکنون ساخته شده است.

MSRP 59.99 دلار

 مجموعه دیزنی بعد از ظهر (برای رایانه شخصی)

مجموعه بعد از ظهر دیزنی

بعد از ظهر دیزنی ، انیمیشن محبوب محبوب دهه 1990 ، به لطف توسعه دهنده Capcom ، باعث ایجاد بهترین پلتفرمرهای سیستم سرگرمی نینتندو شد. و 20 سال بعد ، این بازی ها به مجموعه عالی بعد از ظهر دیزنی بازگشتند. در این شش بازی – Chip 'n Dale Rescue Rangers، Chip' n Dale Rescue Rangers 2، Darkwing Duck، DuckTales، DuckTales 2، and TaleSpin – دارای وضوح واضح 1080p ، توانایی صرفه جویی در پیشرفت شما در هر زمان و یک عقب مفید است. ویژگی ای که به مبارزه با مشکلات بدنام مرتبط با بازی های قدیمی مدرسه نینتندو کمک می کند.

MSRP 19.99 دلار

 Guys Falls: Ultimate Knock Out Image

Guys Falls: Ultimate Knock Out

Guys Falls: Ultimate Knockout ، بزرگترین ضربه غافلگیر کننده 2020 ، سرگرمی های بی نظم و مسیر پیمایشی با مانع است. عنوانی درخشان ، شاد و با الهام از نمایش بازی ، شما را از طریق دوره های موانع آب نبات رنگی پرش می کند و چالش های دیگری را متحمل می شوید ، در حالی که در برابر 59 شرکت کننده آنلاین رقابت می کنید. مراقب Yeetus بزرگ باشید!

MSRP 19.99 دلار

 Far Cry Primal (برای رایانه شخصی)

با Far Cry Primal ، توسعه دهنده Ubisoft تمام بهانه های سیاسی را کنار می گذارد و بر آنچه که باعث شد Far Cry هنگام پخش سریال از سایر دوستانش متمایز شود ، تمرکز می کند: جعبه گشایی جهان باز. شما به عنوان یک شکارچی عصر حجر به نام تککار بازی می کنید و هدف شما این است که یک پناهگاه امن برای مردم خود ، قبیله سرگردان Wenja ، در قلمرو ماقبل تاریخ Oros فراهم کنید. Melee Fight و Beast همراهان Primal را از بازی های گذشته Far Cry جدا می کنند و باعث می شوند کاوش بسیار شخصی تر و جذاب تر باشد. داستان Primal ساده تر و ساده تر است ، بنابراین اگر به خائنانی غیر عادی و ملودرام عجیب و غریب امیدوار بودید ، ممکن است ناامید شوید.

MSRP 59.99 دلار

 برای افتخار (برای کامپیوتر)

For Honor یک بازی جنگی با مضمون قرون وسطایی است که دارای دو چهره است. یکی ترکیبی پر زرق و برق از چند نفره از جنگهای بزرگ و کوچک. مورد دیگر یک مبارزات تک نفره فراموش نشدنی است که متأسفانه به یک اتصال آنلاین نیاز دارد. با این حال ، برای مبارزات استراتژیک آنرور – ترکیبی پر زرق و برق از موقعیت ، قدم زدن ، آگاهی و مخالفت به موقع خوانده شده – تمام بسته را با ظرافت از جعبه متوسط ​​AAA بلند می کند که در غیر این صورت ممکن است به آن بپیچد.

MSRP 59.99 دلار

 سیاره آزادی

GalaxyTrail's Freedom Planet یک پلتفرم یکپارچهسازی با سیستمعامل است که به نظر می رسد و مانند یک بازی طلسم 16 بیتی گمشده طولانی احساس می شود. 14 سطح Freedom Planet بزرگ ، رنگارنگ و متنوع است. تقریباً همه دارای حلقه ها ، رمپ ها و چوب پنبه های سبک Sonic the Hedgehog هستند. هر سطح همچنین عناصر منحصر به فرد خود را مانند بلوک های ناپدید شده ، سوئیچ های رنگی و کلیدها را معرفی می کند. به نظر می رسد این عناصر موانع اساسی بستر های نرم افزاری هستند ، اما به قدری خوش ساخت و متنوع هستند که همیشه احساس طراوت می کنند و استقبال خود را بیش از حد نمی کنند. پایین دست؟ برخی از صدای واکنشی که شایسته صدا است.

MSRP 14.99 دلار

 تصویر Ghostrunner

بازی های ویدیویی عاشق سایبرپانک هستند. این رسانه در کاوش هرج و مرج جامعه ای که شرکت ها و فناوری در آن بیداد می کند بسیار سرآمد است. Cyberpunk: 2077 و Watch Dogs: Legion سایبرپانک را با چرخش جهان باز تحویل داد ، اما اگر به دنبال چیزی کمی لاغر و بسیار پست تر هستید ، Ghostrunner زیبا و بی رحمانه را امتحان کنید. این بازی اکشن اول شخص دارای سطح دشواری مجازاتی است که ممکن است بسیاری از افراد را خاموش کند ، اما گیمرهای هاردکور عملکرد سریع و نینجا مانند آن را می خورند.

MSRP 29.99 دلار

 Immortals Fenyx Rising Image

Immortals Fenyx Rising بهترین بازی است که ناشر Ubisoft در سال 2020 منتشر کرد ، علی رغم اینکه در فصل تعطیلات پشت سر خواهر و برادر بزرگتر خود ، Assassin’s Creed Valhalla و Watch Dogs: Legion قرار گرفت. توسعه دهنده Ubisoft Quebec از تلاش گسترده Assassin’s Creed به سمت یک بازی اکشن ماجراجویی کوتاه تر متمرکز شد ، حرکتی که به درخشش بهتر این داستان از خدایان و هیولاهای یونان کمک می کند. Immortals Fenyx Rising یک بازی رایانه ای است که از قطعات عناوین دیگر ساخته شده است ، به ویژه Assassin’s Creed Odyssey و The Legend of Zelda: Breath of the Wild ، اما به خوبی هویت خود را مشخص می کند.

MSRP 59.99 دلار

 Jet Set Radio (برای رایانه)

در سال 2000 ، سگا با جت ست رادیو ، یک بازی اکشن بدون سایه ، که یک گروه زیبا از اشرار غلطک که دیوارها را برچسب می زدند ، با بزهکاران رقیب می جنگیدند و از پلیس خارج از کنترل خود جلوگیری می کردند ، نگاهی به آینده فانک انداخت. این نسخه به روز شده رایانه ، گرافیک با کیفیت بالا ، مصاحبه های سازنده و همه زنگ ها و سوتهایی را که از یک بازی Steam انتظار دارید خاموش می کند. قطره قطره در عطر و طعم هیپ هاپ تحت تأثیر مانگا و افتخار یکی از بهترین موسیقی متن های ساخته شده برای یک بازی ویدیویی ، رادیو جت ست خوشحال کننده عنوانی است که متعلق به کتابخانه هرکسی است که بازی های اکشن با سرعت بالا را حفاری می کند ، به طرز باور نکردنی جذاب آهنگ و فرهنگ خیابانی.

MSRP 4.99 دلار

 Katamari Damacy Reroll (برای رایانه شخصی)

گیمرهای پلی استیشن 2 احتمالاً به خاطر می آورند که جلوگیری از هیاهوی پیرامون Katamari Damacy دشوار بود. بازی پازلی و اکشن ناشر Namco Bandai شما را به بازسازی یک کیهان نابود شده مأمور کرد و به لطف گیم پلی اعتیاد آور ، گرافیک جذاب و امتیاز شگفت انگیز ، تبدیل به یک موفقیت تخم ریزی شد. این بازی اصلی لذت بخش اکنون با Katamari Damacy Reroll ، بازی ای که شامل گرافیک به روز شده و پشتیبانی از صفحه کلید است ، درمان مجدد انجام شده است. Katamari Damacy Reroll همان لذت عجیب و غریب همان نسخه اصلی را در سال 2004 به ارمغان می آورد ، اما با افزودن رنگ جدید رنگ که باعث می شود این بازی رایانه ای یکی را از دست ندهید.

MSRP 29.99 دلار

 Killer Is Dead: Nightmare Edition (برای کامپیوتر)

Killer Is Dead: Nightmare Edition

Goichi Suda (معروف به Suda51) رابرت رودریگز صنعت بازی های ویدیویی است. پروژه های صنایع دستی توسعه دهنده ژاپنی به دلیل سبک ، جنب و جوش و خشونت مورد توجه قرار گرفته اند ، اما وقتی زیر روکش خنک نگاه می کنید ، کار به عنوان یک تجربه تا حدی خالی ، اگر جالب باشد ، در معرض دید قرار می گیرد. چنین است بازی Killer Is Dead: Nightmare Edition Suda51 ، یک بازی Steam که یک قاتل با پیشرفت سایبرنتیکی به نام موندو زاپا را بازی می کند که خون آشام ها ، عرفا و سایر هیولاهای یک سازمان دولتی را می کشد. Killer Is Dead از شوخ طبعی ، تغییر شخصیت و اکشن سریع Suda51 چکه می کند ، اما فاقد طراحی سطح قاتل و عناصر پشتیبانی کننده است که بتواند بازی را به بالای ژانر خود برساند.

MSRP 19.99 دلار

 legobatman333

Lego Batman 3: Beyond Gotham

Lego Batman 3: Beyond Gotham از TT Games در بسیاری از سرویس ها و احمقانه های طرفداران DC Comics فشار می آورد ، در حالی که رویکردی غریب و ساده به عمل و داستان خود را حفظ می کند. خواه موضوع ظریف سوپرمن سال 1978 باشد که هنگام پرواز یک فرد خوب کار می کند ، یا نایت وینگ در حالی که اجباراً تعجب های “مقدس” را بیان می کند ، از خاطرات روزهای مهم خود یادآوری می کند ، لگو بتمن 3 چنان پر از تخم مرغ عید پاک است که احساس می شود نامه ای عاشقانه به همه کمیک های DC. گیم پلی بازی از فرمول معروف لگو فاصله چندانی ندارد ، اما با این وجود تجربه خوبی است.

MSRP 29.99 دلار

 تصویر Lego Marvel Super Heroes

Lego Marvel Super Heroes ترکیبی تقریباً کامل از سه ماده اصلی دوران کودکی است: کتاب های کمیک ، بازی های ویدیویی ، و خوب ، لگو. Lego Marvel Super Heroes که در خوبی های کمیک های مارول غوطه ور است ، بازیکنانی را در نقش ابرقهرمانان قرار می دهد – از جمله Avengers ، Fantastic Four و Spider-Man – که وظیفه دارند آجرهای کیهانی قدرتمند را قبل از بدترین افراد مانند لوکی ، دکتر بازیابی کنند. عذاب و مگنتو دست آنها را می گیرند. این بازی در دنیای آزاد دارای عملکرد سرگرم کننده آجر شکن و چالش های پازل سبک است.

MSRP 29.99 دلار

 Mega Man 11 (برای رایانه شخصی)

Mega Man 11 ادامه حق امتیاز platformer اسکرول کناری Capcom است و بسیاری از عناصر کلاسیک این مجموعه را حفظ می کند. از نظر گیم پلی ، Mega Man 11 سیستم Double Gear تقویت کننده سرعت و قدرت را ارائه می دهد که روش های جدیدی را برای جلوگیری از موانع و اعزام دشمنان ارائه می دهد. تعداد انگشت شماری از خطرات موجود در سراسر این بازی اکشن وجود دارد که احساس می کنند لمس ناعادلانه است و برخی مراحل بیش از حد طولانی می شوند. با این حال ، Mega Man 11 یک چالش جالب و سرگرم کننده ارائه می دهد که با یک پوشش رنگ تازه پخش می شود.

MSRP 29.99 دلار

 تصویر مجموعه میراث Mega Man

Mega Man Legacy Collection

Capcom با همکاری Digital Eclipse با بسته ای که شش عدد بازی اصلی NES Mega Man را اجرا می کند ، گذشته مگا من را مرور می کند. این مجموعه علاوه بر نسخه های با کیفیت بالا از بازی های کلاسیک 8 بیتی ، شامل چالش های آزمایشی جدید ، تابلوهای امتیازات ، پخش مجدد ویدیو و هنر توسعه دهنده است. این یکی از بهترین مجموعه های یکپارچهسازی با سیستمعامل در اطراف است. علاوه بر Rare Replay اخیر ، مجموعه Mega Man Legacy نزدیکترین بازی به یک بازی ویدیویی با مجموعه معیارهایی است که رسانه دیده است. اگر طرفدار Mega Man هستید ، این مجموعه ای را که باید داشته باشید ، در نظر بگیرید.

MSRP 14.99 دلار

 Metal Gear Solid: Revengeance

Metal Gear Rising: انتقام

سری Metal Gear Solid کونامی به دلیل گیم پلی مبتنی بر پنهان کاری خود شناخته شده است ، اما اسپین آف آن ، Metal Gear Rising: Revengeance ، یک بازی اکشن مستقیم هک اند اسلش است که با بازی Raiden ، بدجنس و بدجنس بازی می کند. Developer Platinum Games این بازی را با بسیاری از موضوعات مرتبط با نسخه اصلی کنسول همراهی می کند ، از جمله موارد گرافیکی و سه بسته DLC که خریدهای جداگانه کنسول بودند – همه با قیمت مناسب. به طور خلاصه ، اگر نسخه کنسولی بازی Revengeance را دوست داشتید ، علی رغم زاویه گرفتن گاه به گاه خشن دوربین و افت نرخ فریم ، این نسخه را نیز حفاری خواهید کرد.

MSRP 29.99 دلار

 Metal Slug 3 Image

بازی های ویدئویی Run-and-gun دارای یک سابقه طولانی در هیجان طرفداران با اکتیون بالا و هر چیزی که حرکت می کند را تحریک می کند ، اما تعداد کمی از آنها این کار را بهتر از Metal Slug 3 SNK انجام می دهند. در ابتدا در سال 2000 به پلت فرم Neo Geo منتشر شد ، تحسین شده Metal Slug 3 از آن زمان تقریباً در همه کنسول ها و دستی ها ظاهر شده است – و اکنون برای رایانه های شخصی در دسترس است. در این عنوان شما سربازان شایان ستایش تا دندان مسلح را کنترل می کنید که با استفاده از اسلحه ، پرتاب موشک و تانک های معروف Slug از زمین در مقابل حمله بیگانگان دفاع می کنند. Metal Slug 3 به دلیل گرافیک کارتونی جذاب (و بسیار خشن) ، چالش های سخت ناخن ، سلاح های خلاقانه و طراحی سطح متنوع یک شاهکار ژانر است.

MSRP 7.99 دلار

 Okami HD (برای رایانه شخصی)

Okami HD یک پورت با کیفیت عالی از بازی محبوب اکشن و ماجراجویی PlayStation 2 است که در آن شما به عنوان الهه گرگ Amaterasu بازی می کنید. در آن ، شما خدای را در سراسر نیپون راهنمایی می کنید تا حضور اهریمنی را که طبیعت و بشر را تهدید می کند شکست دهد. در سطح ابتدایی ، اوکامی دارای ساختار گیم پلی مشابه سری The Legend of Zelda است ، از این رو بازیکنان باید مناطق گسترده را کشف کنند تا قفل برق و سرنخ هایی را که منجر به مناطق جدیدی برای کاوش می شود ، باز کنند. حتی بهتر ، تصاویر بازی بدون شرمندگی ژاپنی هستند و از یک سبک گرافیکی آبرنگ مانند برای ایجاد زیبایی زیبایی منحصر به فرد استفاده می کنند. اگر از دیدن ژاپن افسانه ای به عنوان ویلیام آدامز در Nioh: Complete Edition لذت می برید ، ممکن است از برداشت اوکامی در مورد این موضوع و همچنین لحن سبک تر و تصاویر رنگارنگ آن لذت ببرید.

MSRP 19.99 دلار

 Ori and the Will of the Wisps (برای رایانه شخصی)

اوری و اراده ویسپس ها

استودیوی Xbox Game بیشتر به خاطر بازی های واقع گرایانه با بازی سربازان فضایی و اتومبیل های فانتزی شناخته می شود ، اما هر از چند گاهی این شرکت تاس ها را روی یک پلتفرم ساز خانوادگی دوستانه می چرخاند. اوری و جنگل کور 2015 موفق ترین تلاش ناشر در سالهای گذشته بود و اکنون دنباله آن ، اوری و اراده ویسپس حتی بهتر شده است. Ori and the Wills of the Wisps دارای ویژگی های کنترل دقیق بستر های نرم افزاری ، تصاویر سرسبز و طراحی های سطح هوشمندانه ، یک کلاسیک فوری و جادویی است که برای سالهای آینده پخش خواهد شد.

MSRP 29.99 دلار

 Read Dead Redemption 2 (برای رایانه)

Red Dead Redemption 2 داستانی خشن درباره مرگ غرب قدیم است. شما کنترل آرتور مورگان را در دست گرفتید ، شخصی که به یک گروه غیرقانونی تعلق دارد و از سبک زندگی جنایتکارانه ناامید شده است. هنوز هم ، آرتور نمی تواند ببیند که خودش به جز سرقت و کشتن ، کار دیگری انجام می دهد. این نتیجه در انجام بسیاری از ماموریت های جسورانه است. Red Dead Redemption 2 اگرچه بدون برخی از مشکلات عملکردی نیست ، اما در کامپیوتر شگفت آور است. داستان باورنکردنی ، گرافیک زیبا ، تعداد زیادی از ماموریت های اختیاری و حالت آنلاین همیشه به روز شده ممکن است شما را سال ها درگیر خود نگه دارد.

MSRP 59.99 دلار

 Rise of the Tomb Raider (برای رایانه شخصی)

کاوشگر جوان و جاه طلب لارا کرافت ، تازه و چشم باز از سوits استفاده های خود در ژاپن ، در برابر فرقه ای از غیرت های متعصب در پی جاودانگی قرار گرفته است. Rise of the Tomb Raider دارای تعداد بیشتری از صحنه های جذاب تماشایی ، جنگ قدرتمند و معماهای روی حیله و تزویر است که باعث شد راه اندازی مجدد نسخه Tomb Raider 2013 با استقبال منتقدان و طرفداران روبرو شود. ممکن است طرفداران سری هنگام اجرای سناریوهای گیم پلی و بخش های platforming به سبک مشابه ، احساس متمایزی از دژاوو داشته باشند ، اما Rise of the Tomb Raider یک عنوان اکشن و ماجراجویی است.

MSRP 59.99 دلار

 Sekiro: Shadows Die Twice (برای رایانه شخصی)

سکیرو: سایه ها دو بار می میرند

Sekiro: Shadows Die Twice یک بازی اکشن From Software است که برخی از DNA پیشینیان Dark Souls و Bloodborne خود را حمل می کند. خوشبختانه ، از نرم افزار به اندازه کافی طراوت جدید را به فرمول خود تزریق می کند تا یک تجربه کاملا منحصر به فرد ایجاد کند. این بازی عناصر حرکتی خارق العاده ، سیستم های مخفی کاری هوشمندانه و شمشیر بازی پری سنگین را به عنوان قهرمان نینجا ، Sekiro ، با خدایان و هیولاها می جنگد. بعضی اوقات کنترل ها می توانند کمی چسبنده باشند و چند مورد هیت باکس ناخوشایند وجود دارد ، اما اینها شکایات نسبتاً جزئی هستند.

MSRP 59.99 دلار

 Shadow Complex Remastered (برای رایانه شخصی)

Shadow Complex Remastered

Shadow Complex اصلی یک بازی 2.5D و ماجراجویی با پلتفرم است که به لطف گیم پلی سریع ، اکتشافی و سنگین ، به یک کلاسیک فرقه Xbox 360 تبدیل شد. این عنوان از آن زمان تحت درمان مجدد (Remaster) قرار گرفته است که به بازی محبوب شما گرافیک به روز شده ، حملات جدید و جدی مبارزات زمینه ای و Master Challenges را ارائه می دهد. طرح و صداپیشگی بازی Run-and-gun کاملاً با بقیه بسته های ستاره ای مطابقت ندارد ، اما اگر بتوانید از این مشکلات چشم پوشی کنید ، یک عنوان عالی پیدا خواهید کرد که ارزش آن 14.99 دلار است.

MSRP 14.99 دلار

 Shadow of the Tomb Raider (برای رایانه شخصی)

Shadow of the Tomb Raider

Shadow of the Tomb Raider یک نگاه خسته کننده و سینمایی به لارا کرافت هنگام عبور از استپ ها و دنیای زیرین خانه مدرن فرهنگ باستان Mesoamerican است. توسعه دهندگان Eidos-Montréal و Crystal Dynamics با دور انداختن اسلحه های اسلحه دوگانه نمادین او ، کرافت را در قسمت آخر سری اصلی خود تعریف می کنند و او را از یک یتیم بیچاره به یک ماجراجو مقبره ای سخت تبدیل می کنند که باید جلوی آخرالزمان مایا را بگیرد. Shadow of the Tomb Raider روزهای ابتدایی لارا را در مد راضی کننده خلاصه می کند ، اما مسائل روایی و اجرایی مانع از رسیدن اوج بازی اکشن و ماجراجویی به قسمت های قبلی این مجموعه می شود.

MSRP 59.99 دلار

 Shenmue I & II برای رایانه

Remaster های Seg's Shenmue I و Shenmue II بازی های عجیب و غریب هستند ، دقیقاً مانند نسخه های اصلی Dreamcast و Xbox. آنها با مقدار زیادی خراشنده از محتوای کم استفاده ، نوشتن خنده دارانه بی دست و پا ، و برخی از مسائل وحشتناک قدم زدن پر شده اند. اما در عین حال ، آنها جزئیات شگفت انگیزی را برای بازی های قدیمی ارائه می دهند. علاوه بر این ، مکانیک های جنگی جامد هستند ، داستان اصلی جذاب است و بازی جذابیت انکارناپذیری دارد. بله ، از آن زمان بسیاری از عناوین نسبت به سیستم های نمایش داده شده در Shenmue (به ویژه Grand Theft Auto و Yakuza) بهبود یافته اند ، اما شما نمی توانید جذابیت این آثار کلاسیک را متزلزل کنید.

MSRP 29.99 دلار

 Shock Troopers Image

اگر در روزهای اخیر خارش "من می خواهم همه تهدیدهای جمهوری را له کنم" است ، به خود لطف کنید و بازی Shock Troopers SNK را بازی کنید. این بازی اکشن دویدن و اسلحه با رفتن به جنگ با استفاده از یک سرباز (حالت گرگ تنهایی) یا یک جوخه سه نفره (حالت نبرد تیمی) با نجات یک نبوغ بیوتکنولوژی از سازمان تروریستی The Bloody Scorpion به شما وظیفه می دهد. سلاح های جالب ، سطح سرگرم کننده مبتنی بر وسیله نقلیه ، مسیرهای انشعاب و بازی تعاونی ، یک بازی بسیار سرگرم کننده را برای G.I. ایجاد می کند. تجربه جو مانند.

MSRP 7.99 دلار

 عکس شوالیه بیل

یکپارچهسازی با سیستمعامل مستقل "8-bit" side-scrolling بازار بازی های ویدیویی را فرا گرفته است و تخفیف در کل ژانر به عنوان یک پول نقد نوستالژی قابل توسعه آسان است. سپس شوول نایت از Yacht Club Games ، استودیویی که توسط مدیر سابق WayForward Technologies ، شان ولاسکو ایجاد شده است ، وجود دارد. شما به عنوان یک شوالیه بیل دار بازی می کنید که باید شریک خود ، Shield Knight را از شر دشمنان شرور نجات دهد. این یک پلتفرمر فوق العاده راضی کننده و ماهر است که بازی هایی مانند DuckTales و Mega Man را به یاد می آورد ، اما همچنین دارای معتبرترین گرافیک هایی به سبک NES است که در دوران HD ظاهر شده است.

MSRP 15.00 دلار

 Sonic Mania (برای رایانه شخصی)

Sonic Mania ، برای همه اهداف ، Sonic the Hedgehog 4 واقعی است ، که یک بازی کاملاً متوسط ​​و چند ضلعی را نشان می دهد که آخرین نسل کنسول است. Sonic Mania هنگام جمع آوری حلقه های طلا با حفظ حیات ، اعزام دشمنان و بازی های رایگان فازهای اسیر شده از ماشین آلات دشمن ، به گیم پلی کلاسیک Sonic پایبند است و نشان می دهد که واقعا سریع از طریق حلقه ها و راه های سریع اجرا می شود. در آن سطح ، Sonic Mania بسیار شبیه عناوین Sponic-based Sonic است که قبل از آن وجود داشته است. گفته شد ، مشکلات DRM و مراحل پاداش با طراحی ضعیف ، کمی از درخشش آن را می دزدند.

MSRP 19.99 دلار

 Tembo The Badass Elephant (برای رایانه شخصی)

تمبو فیل باداس

داستان Tembo the Badass Elephant در شهر شل اتفاق می افتد ، شهری پرجمعیت که توسط یک نیروی شرور معروف به شبح به حالت اضطراری فرو رفته است. ارتش ملی قادر به مهار نابودی The Phantom نیست ، بنابراین از یک دوست قدیمی جنگ ، فیل شبیه رمبو معروف به Tembo برای کمک به عقب راندن نیروهای دشمن کمک می گیرد. این بازی اغلب با بازی های 16 بیتی Sonic the Hedgehog مقایسه می شود ، زیرا توسط سگا منتشر شده و دارای یک شخصیت اصلی بی وقفه و سریع است که دشمنان را از بین می برد. با این حال ، توسعه دهنده Game Freak (از شهرت Pokemon) همچنین عناصری را از حق رای دادن کلاسیک مانند Super Mario Bros. و Donkey Kong Country پیاده سازی کرد تا یک پلتفرمری کاملاً گرد ، 2 بعدی و اکشن ماجراجویانه ایجاد کند که جدا از عناوینی که به آن الهام می گیرند ، باشد.

MSRP 14.99 دلار

 تصویر Warframe

Warframe یک بازی آنلاین اعتیاد آور است که ترکیبی از اکشن ، شلیک سریع و تحرک عالی شخصیت با پیشرفت مبتنی بر ماموریت ، جنگ های چند نفره مهیج و تصاویر علمی تخیلی عالی است. بازی جدید نیست Warframe سالهاست که وجود دارد. در نتیجه ، تازه واردین Warframe را تجربه ای غنی از محتوا ، علی رغم ذات سنگین و رایگان بازی ، می یابند. If there's a major Warframe gripe, it's the late-game content that incorporates MMO-style activities like fishing, animal trapping, and mining—a complete departure from the game's action-focused core. Still, Warframe is packed with thrilling moments.

Watch Dogs: Legion Image

Like the two installments before it, Watch Dogs: Legion focuses on hackers attempting to take down ctOS, a security system that invades people's lives. Though this series entry doesn’t stray far from the Watch Dogs formula, it breaks from the past by letting you play as multiple characters found in the open world. This design choice prevents you from bonding with the protagonist, but it serves the greater narrative of people uniting to stop an oppressive power. Combine that with the series’ trademark hacking mechanic, and you have the strongest Watch Dogs title yet. Unfortunately, the PC game suffers inconsistent frame rates.

MSRP $59.99

Zone of the Enders: The 2nd Runner Mars (for PC)

Zone of the Enders: The 2nd Runner Mars

It's a sad truth that there aren't many great action-focused mech games. Sure, there are numerous well-crafted strategy games featuring the hulking mechanical vehicles, but if you just want to pilot a cool, humanoid machine that blasts opponents into scrap metal in twitchy fashion, the pickings are slim. Enter: Zone of the Enders: The 2nd Runner Mars. It's an enhanced version of the cult classic PlayStation 2 game that satisfies that mech-action itch by letting you shoot, slash, and toss enemy machines in a variety of sci-fi environments. The 2nd Runner Mars is an engaging action game that delivers satisfying combat, but it suffers from annoying control issues—carryovers from the original release.

MSRP $29.99

Adventure

Batman: A Telltale Series

Batman: The Telltale Series

The point-and-click adventure game genre has seen a resurgence in popularity since Telltale Games began combining its excellent storytelling chops with popular comic book properties. But it is Batman: The Telltale Series that really shows what the developer can do when it merges an action-focused license with its successful story-driven formula. The game delivers the fisticuffs, gadgetry, and detective work you'd expect from Bruce Wayne's masked persona, while once again giving you the option to shape the narrative in both large and subtle ways.

MSRP $24.99

Bugsnax Image

Bugsnax is an adventure game with a premise simple enough to fit inside its catchy theme song. The titular creatures are kind of bugs, kind of snacks, and you find and catch them in your trap. Bugsnax are Snaktooth Island's native lifeforms. Think Jurassic Park or Kong: Skull Island, only the monsters are made out of fruits, burritos, and rotisserie chicken. Living desserts are extremely my jam. The 100 different species sport adorably goofy designs reminiscent of past pet monsters from games like Pokemon and Viva Piñata, while still having their own shared aesthetic.

MSRP $24.99

D4: Dark Dreams Don't Die (for PC)

D4: Dark Dreams Don't Die

Film student turned video game designer Hidetaka "Swery" Suehiro wears his influences on his sleeve. Last generation, the video game auteur was the driving force behind the bizarre, Twin Peaks-inspired Deadly Premonition; now his special brand of storytelling insanity graces the PC in the form of another oddball, David Lynch-like murder mystery called D4: Dark Dreams Don't Die. It tells the story of a widower, detective David Young, who is obsessed with unearthing the events that led to the death of his wife, Little Peggy. The game—with its supernatural elements, quirky characters, and compelling investigative gameplay—is one that should not be missed. 

MSRP $14.99

Heavy Rain

David Cage's Heavy Rain unravels the dark, fictional story of a serial murderer, known as the Origami Killer. The interactive story succeeds in building a gritty aura fitting of the subject matter and in developing a set of believable characters within its world. However, the mechanics often feel tacked on and the game's presentation is underwhelming in some aspects, such as the voice acting and graphical fidelity. Despite those persistent flaws, Heavy Rain is worth the time and price, if only for its engrossing narrative.

MSRP $19.99

The Walking Dead Image

The Walking Dead is back! After disappearing from digital marketplaces when developer Telltale Games went under, the touching and harrowing The Walking Dead returns to life courtesy of publisher Skybound Games. The choice-based adventure game puts you in the role of Lee, a former professor and convicted criminal who tries to survive a zombie invasion while safeguarding a young girl named Clementine. Keep some tissues close for the ending.Please note that PCMag didn't review this new five-part series collection, but we did review chapter one and chapter two back when they were available individually.

MSRP $5.00

The Wolf Among Us Image

The Wolf Among Us, a game that's a canonical prequel to Bill Willingham's popular Fables comic book series, features a well-written story, light puzzle-solving challenges, and reflex-testing Quick Time Event (QTE) sequences. The visually striking title draws inspiration from film noir cinema, while keeping the heavy black outlines and bright colors associated with its source material. The murder-mystery isn't particularly challenging, but if you want to spend a few hours in an immersive world filled with interesting characters and top-notch voice acting, The Wolf Among Us should find a home in your PC gaming library.  

MSRP $24.99

Battle Royale

Call of Duty: Warzone Image

Call of Duty: Warzone has entered the competitive battle royale fray, with a few tricks up its sleeve to shake up the formula. Based on Modern Warfare's 2019 reboot, Warzone introduces unique battle royale elements, such as loadout kits and respawn matches, that separate it from the competition and greatly impact how the game plays. These additions are hit-or-miss, but the overall package is highly polished and has enough meat to attract traditional FPS fans.

MSRP Free

Collect and Construct (Screen TK)

Fortnite is yet another game capitalizing on the popularity of the battle royale genre, but that doesn't mean that the title is without merit. Fortnite has a lot going for it, including approachable gameplay modes, bright and zany graphics, and an excellent construction system. Iffy combat and the presence of microtransactions detract from the experience, but as Fortnite is a free-to-play game, fans of PUBG and other titles in the genre should still give it a shot.

PlayerUnknown Battlegrounds Image

PlayerUnknown Battlegrounds

Like many other games in the open-world survival or first-person shooter genres, the primary goal of PUBG is to be the last player alive. However, PUBG doesn't adhere to the genre norms. It takes some of the best aspects of open world games, combines it with the mechanics of a good first-person shooter, and accommodates a player base typical of MMOs. There's also a good balance of gameplay elements. For example, you get to choose where to parachute down on the map, everyone starts without a weapon, and there's a deadly and giant shimmering blue dome that reduces the playable area every so often. It's tense and fun, but bugs dull the experience a bit.

MSRP $29.99

Spellbreak Image

The free-to-play Spellbreak isn't your typical battle royale game, and many of its standout features are due to its fantasy setting. In Spellbreak, you play as a Battlemage wizard who totes elemental gauntlets instead of big guns. As a result, your customizable character shoots powerful fireballs, long-range ice missiles, or waves of toxic goo to take out the competition. The game doesn't rely on pinpoint shooting accuracy, so it's accessible, too.

MSRP Free

Beat 'Em Up

Capcom Beat 'Em Up Bundle (for PC)

Capcom Beat 'Em Up Bundle

The arcade scene saw an explosion of side-scrolling beat 'em ups in the wake of 1987's groundbreaking—and money-generating—Double Dragon. Developer Capcom played a major role in the genre's skyrocketing popularity, thanks to a string of memorable releases that gave players the opportunity to team up with a friend to pound enemy forces into pulp. Capcom Beat 'Em Up Bundle collects seven of those games, including the classic Final Fight, in a package that also includes online play. If you fancy thumb-numbing, button-mashing action in either solo or multiplayer sessions, Capcom Beat 'Em Up Bundle is a recommended package. That said, it lacks the deep production design documents and historical notes found in Street Fighter 30th Anniversary Collection or SNK 40th Anniversary Collection.

MSRP $19.99

Fight'N Rage Image

If you ever reminisce about classic beat 'em up games like Streets of Rage, Final Fight, or Double Dragon, you’re not alone. Though the genre has transitioned nicely to 3D action with games like Devil May Cry and Yakuza, old-school brawlers carry an inimitable, timeless charm that isn't often seen in contemporary gaming. Enter Fight’N Rage, a modern incarnation of those iconic, bare-knuckle action games that's packed with challenge, finesse, and tremendous replay value. Fight’N Rage's difficulty is a doozy, and its lack of built-in, online multiplayer is disappointing, but it's an excellent title that genre fans should immediately pick up.

MSRP $19.99

River City Girls (for PC)

Featuring 'tude, delightful animation, and numerous ways to sock everyone who gets in your way, River City Girls is a more-than-worthy entry in the long-running River City Ransom/Kunio-kun series. Developer WayForward's love for the series drips from every roundhouse punch and baseball bat swing, as two high school students—Kyoko and Misako—crack skulls as they try to rescue their kidnapped boyfriends. River City Girls has terrific beat 'em up action and the ability to purchase new moves, accessories, and power ups, but a few glaring negatives keep the brawler from being a genre great.

MSRP $29.99

River City Ransom Melee Mach!! (for PC)

Melee Mach isn't your traditional beat 'em up on which the River City franchise built its fame. Instead, the title takes the genre's fundamentals—punches, kicks, throws, and weapons—and adds power ups, special moves, and team-based, last-man-standing gameplay. This PC game carries the series' charming retro-style graphics, fast-paced action, and high school rivalries, but as with the other recent River City games, a few negatives prevent the game from achieving greatness.

MSRP $13.99

Scott Pilgrim vs. The World: The Game - Complete Edition Image

Scott Pilgrim vs. The World: The Game – Complete Edition

Way back in 2010, Scott Pilgrim vs. The World: The Game debuted on PlayStation 3 and Xbox 360 to much acclaim. Conceived as a tie-in game for the then-recently released live-action film, the Ubisoft Chengdu-developed title served as a fun take on the Brian Lee O’Malley comic book and a homage to classic, side-scrolling beat 'em ups. For reasons that are still unclear, Ubisoft pulled the game from the PlayStation and Xbox digital storefronts in 2014. Seven years later, Scott Pilgrim vs. The World: The Game returns from its digital graveyard none the worse for wear. Is it the same title we played in 2010? Yes, but we wouldn’t want to play this game in any other way.

MSRP $14.99

Streets of Rage 4 Image

Playing Streets of Rage 4 is like returning to the old 'hood and discovering that your childhood home still stands. Rarely does a media property receive a well-crafted follow up years after its initial success, but this beat 'em up by developers LizardCube, Guard Crush Games, and Dotemu is Streets of Rage through and through. Featuring a diverse cast of new and returning martial artists looking to clean up a fictional city's mean streets from a criminal syndicate, Streets of Rage 4 offers the hard-hitting combat, dreary urban environments, and sheer fun that's defined the series since 1991. The few design issues don't prevent it from being hailed as one of the best contemporary beat-‘em-up titles.

MSRP $24.99

Treachery in Beatdown City Image

Treachery in Beatdown City

On the surface, Treachery in Beatdown City appears to be a strict homage to classic beat ‘em up games from the 1980s and 1990s. However, the brawler's menu-driven, tactical combo system and biting urban satire reveals a game that's radically different than what's come before it. Developed by Nuchallenger, Treachery in Beatdown City is a fun indie game that requires you to use your brain to battle the way through the gentrification elements that plagues a fictional city's streets, but its pace may prove too slow for traditional beat 'em up fans. Tactics fans, on the other hand, may dig it.

MSRP $19.99

Yakuza 0 Disco Dancing

Yakuza 0—the prequel story that shows how series protagonist Kazuma Kiryu rose through the ranks to become the big boss of a Japanese crime syndicate—is more than just knuckles, guns, illegal rackets, and vendettas. At the heart of the gangsterism is empathy and honor, be it between bro and bro, an orphan and his surrogate father, or well-dressed hoodlums and the desperate strangers they meet. It's also a tale involving a pelvis-thrusting man, referred to as both Walking Erection and Mr. Libido, wearing nothing but shoes and tighty-whities. Yakuza 0's ability to dance between the dramatic and the absurd, all of it punctuated with thrilling combat, makes this beat 'em up one of the best action games on the PC.

MSRP $19.99

Fighting

Brawlhalla Image

Some may find it dismissive to label Brawlhalla as Super Smash Bros. for PC, but that's not at all a knock on the fun platform-fighter. Brawlhalla, a free-to play game that features a mix of original and licensed characters (Hellboy, Lara Croft), lets you duke it out using fists, feet, and weapons. Even better, crossplay between PC, consoles, and mobile devices means a match is always at hand.

Dead or Alive 6 (for PC)

Dead or Alive 6, much like its immediate predecessor, is one part fighting game, one part fashion show, and one part schlocky action movie. Individually, each of the game's widely differing elements might not stand up to scrutiny. After all, DOA 6 isn't the best fighter, doesn't offer the deepest character customization, and doesn't quite reach the Tekken series' level of story insanity. Yet, Dead or Alive 6 is an entertaining and surprisingly strategic PC game that offers enough freshness to warrant playing with its new Break Blow and Break Hold tools. Plus, the game's familiar Triangle System and Danger Zones are highly entertaining, too.

MSRP $59.99

Divekick (for PC)

Iron Galaxy Studios' Divekick is the most hipster game ever created. It's the product of the indie scene, and it mercilessly parodies fighting games and their diehard community, yet demands that you be part of the underground circle to fully get all of the references and in-jokes. It's also a lot of fun if you open your mind to the insane concept of a one-on-one fighter based almost entirely on the idea of jumping and kicking.

MSRP $9.99

Dragon Ball FighterZ (for PC)

Beside Fist of the Northstar and Jo Jo's Bizarre Adventure, there are few anime properties that are as intrinsically suited to the fighting-game treatment as the Dragon Ball series. Spanning multiple series, movies, and generations of characters, Akira Toriyama's manga-turned-anime-turned-game series is all about buff monkey men, humans, aliens, and androids trading blows in actual earth-shattering battles. Dragon Ball FighterZ ditches the Xenoverse games' arena-brawling model in favor of 3 vs. 3 tag-team fighting on a 2D plane. The gameplay shift is just one of the many reasons Dragon Ball FighterZ is being held aloft as one of 2018's notable titles. Its beautiful design, intense combat, and accessible control scheme add up to a game one that anyone can jump into for Super Saiyan thrills

MSRP $59.99

Garou: Mark of the Wolves (for PC)

Garou: Mark of the Wolves

Upon its 1999 release, Garou: Mark of the Wolves—a surprisingly deep and visually stunning entry in the long-running Fatal Fury series—was hailed as SNK's wondrous response to Capcom's Street Fighter III. Nearly 20 years later, SNK has finally given the 1 vs. 1 fighting game the proper PC treatment by releasing it with numerous additional graphics options, leaderboards, and online versus play. The result is an excellent PC game that boasts beautiful animation, Just Defend parries, and the strategic T.O.P. سیستم. Code Mystics gave Garou rollback netcode via a post-release patch, so online battles are buttery smooth.

MSRP $9.99

Guilty Gear Xrd -Sign- (for PC)

Guilty Gear is a niche series within a niche genre, one that's enjoyed a cult following since its first appearance in 1998. With Xrd -Sign-, developer Arc System Works ditches the series' 2D sprites in favor of 3D cel-shaded graphics in an attempt to expand its audience. Likewise, series creator Daisuke Ishiwatari sought a more approachable play style that maintained the depth and high skill ceiling that long-time Guilty Gear fans love. The result is a feature-packed fighting game that boasts incredible graphics and deep mechanics. Unfortunately, it arrived on PC after many Guilty Gear fans had moved on to the next game in the series: Guilty Gear Xrd -Revelator-. So, like The Last Blade, Guilty Gear Xrd -Sign- is a game that's worth buying if you don't mind local play and the lack of online competition.

MSRP $29.99

Killer Instinct (for PC)

When Killer Instinct debuted for Windows 10 in March 2016, it represented the latest chapter in the continued PC fighting game renaissance. With its arrival, Microsoft's combo-heavy, one-on-one game of fisticuffs joined the likes of Guilty Gear, The King of Fighters, Street Fighter, and other high-profile series that now grace the personal computer. Thankfully, Iron Galaxy—the development team that picked up the Killer Instinct reins after Double Helix, the original developer, was purchased by Amazon—has delivered a remarkably fun, season-based title that's more than worthy of being mentioned in the same breath as its competition.

MSRP Free

The King of Fighters '98: Ultimate Match Final Edition Image

The King of Fighters '98: Ultimate Match Final Edition

The King of Fighters '98 is widely regarded as one of the best fighting games ever made, so it's no surprise that developer SNK has returned to the title many times since the game's original release. In 2008, SNK celebrated the game's tenth anniversary by porting the team-based fighter to the PlayStation 2 as The King of Fighters '98: Ultimate Match, a game loaded with extra characters, stages, and gameplay modes. Now, a tweaked Ultimate Match is available for PCs as The King of Fighters '98: Ultimate Match Final Edition, a game that rebalances the massive 64-character roster and adds Steam trading cards and achievements. Final Edition's gameplay retains its predecessor's wonderfully deep and flexible fighting mechanics, but it's missing features that were present in the beloved PS2 version.

MSRP $14.99

The King of Fighters 2002 Unlimited Match (for PC)

The King of Fighters 2002: Unlimited Match

The King of Fighters 2002 Unlimited Match, like The King of Fighters '98 Ultimate Match that came before it, is a celebration of one of the best fighting games ever released. Developer SNK revisited the game in 2009 and added gallery and color edit modes, as well as new menu artwork, polygonal stages, music, characters, and gameplay tweaks for a PlayStation 2 release. This Steam version is a slightly downgraded take on the PS2 game, but it features beautiful 2D stages and online play. Though this version lacks some of the PS2 title's features, KOF 2002 UM reigns as one of the best PC fighting games. It could use better netcode, though.

The King of Fighters XIII: Steam Edition (for PC)

The King of Fighters XIII: Steam Edition

One of the most impressive sprite-based games ever created, The King of Fighters XIII: Steam Edition brings SNK Playmore's excellent 3-on-3 2D fighter to the PC via Valve's digital distribution platform. If you've rumbled with friends and foes in the version that appeared on the PlayStation 3 and Xbox 360 platforms, you'll feel right at home here: the intricate combat mechanics, gorgeous graphics, and up-tempo music are successfully ported over to this Steam game. Even better, The King of Fighters XIII: Steam Edition contains all of the console DLC, the King of Fighters XIII: Climax arcade features, and PC-centric graphics options.

MSRP $19.99

The Last Blade (for PC)

SNK put weapons-based 2D fighting on the map with 1993's delightful Samurai Shodown, but the developer went on to refine the idea of sword combat four years later in a somewhat lesser-known Neo Geo title: The Last Blade. Recently released to the Steam platform with several contemporary bells and whistles, The Last Blade boasts excellent swordplay, a dozen exquisitely designed characters, and a gorgeous anime- and manga-style presentation that make its 19th-century Japanese setting one of the most beautiful in fighting-game history. Genre fans shouldn't hesitate to pick up this excellent PC fighting game, but the barren online play means most matches will take place locally.

MSRP $9.99

Marvel vs. Capcom Infinite (for PC)

Marvel vs. Capcom Infinite

Marvel vs. Capcom Infinite has taken its fair share of flack since its reveal, and the venom is not at all unwarranted. The initial trailer for the tag-team fighting game featured dull, washed-out graphics, and Capcom highlighted the new novice-friendly, auto-combo options that are designed to help casuals bust out cool-looking moves in an otherwise hardcore genre. As a result, fight fans were highly skeptical of the game. Fortunately, sentiments toward Infinite changed dramatically upon the game's release. The Infinity Stone hook and the move to 2 vs. 2 action make Marvel vs. Capcom Infinite an incredibly fighting to play in both casual and hardcore sessions. Still, the roster, which features many intriguing characters locked behind DLC paywalls or ignored due to brand wars, needs some work.

MSRP $59.99

Mortal Kombat XL (for PC)

When NetherRealm Studios released Mortal Kombat X to consoles in 2015, the game continued to evolve via free and paid updates that added characters, balanced the roster, and improved online play. However, the High Voltage Studios-ported PC game received zero post-launch support, much to the dismay of hardcore Mortal Kombat fans. Thankfully, that changed with the Mortal Kombat XL update, a version of MKX that finally gives PC gamers all the extras that console-based fight fans have enjoyed for some time now. We dislike the idea of paying more money for PC content released long after the console version, but it's hard not to love the additions, which include even more fighters, stages, costumes, and gore.

MSRP $19.99

Mortal Kombat 11 (for PC)

Mortal Kombat 11 is far more than the guts-and-gore titles on which the series built its fame. The fighting game continues the series tradition of Kung Fu Theater-style action and otherworldly mysticism to lay the foundation for military operatives, ninjas, gods, and monsters to punch each other squarely in the face. With its character customization, HDR10 support, smooth animations, and new offensive and defensive meters, MK11 is the best Mortal Kombat game to date.

MSRP $59.99

Samurai Shodown Image

Clashing swords, blood spurts, and tense, measured play define Samurai Shodown, SNK's beloved weapons-based fighting game series. This series refresh, the simply named Samurai Shodown, carries those elements to PC nearly a full year after the game first appeared on console. If you've waited this long in hopes that Samurai Shodown would add many PC-exclusive extras, you may be disappointed; this is largely the same game that appeared elsewhere. Still, Samurai Shodown's unique, defense-orientated gameplay make it a fighting game to check out for sword-swinging, blood-letting action. Prep for lengthy load times, though.

MSRP $49.99

Samurai Shodown Neo Geo Collection Image

Samurai Shodown Neo Geo Collection

Samurai Shodown Neo Geo Collection, SNK and Digital Eclipse's follow up to the delightful SNK 40th Anniversary Collection, contains all the SamSho games that appeared on the original Neo Geo, plus production art, SNK staff interviews, and a true surprise—an unreleased title that only briefly saw a location test. Overall, Samurai Shodown Neo Geo Collection is a wonderful piece of playable history, with the only blight against the PC game being its mediocre online components.

MSRP $39.99

Skullgirls 2nd Encore (for PC)

Skullgirls 2nd Encore, the update to Reverge Labs' critically acclaimed original game, takes cues from many highly regarded fighting titles and blends it with the series' cartoony, art deco style. The indie fighter has a Capcom vs. SNK-style ratio system that lets you select up to three characters to battle up to three rival characters, as well as a Marvel vs. Capcom-style assist system. That said, Skullgirls 2nd Encore's graphics aren't all that separate it from the competition. The fighter also has a built-in system that automatically stops infinites, those annoying and abusive combos that never end.

MSRP $24.99

SoulCalibur VI (for PC)

The fighting game renaissance wouldn't be complete without a new SoulCalibur title. The weapons-based combat series has seen its ups and downs over the years, but with SoulCalibur VI, developer Bandai Namco has taken what's worked in the past—swift, strategic combat and robust character customization—and paired it with the new Reversal Edge and Soul Charge battle mechanics to create an engaging PC fighting game that'll shine in all sorts of battles, whether they're between buddies or on big esports stages like Evo. SoulCalibur VI lacks the stellar presentation found in recent, competing releases, such as Dragon Ball FighterZ, Injustice 2, and the developer's own Tekken 7, but it's a strong title that deserves a place in your PC game collection.

MSRP $59.99

street fighter 30th anniversary collection (for PC)

Street Fighter 30th Anniversary Collection

Until very recently, the 40-year old video game industry lacked its own Criterion Collection, letting important pop culture contributions slip into oblivion. Thankfully, Digital Eclipse has taken up the games-preservation task, blessing gamers with titles that celebrate classics via accurate emulation and a bounty of production-related extras. The company's first foray into the fighting game genre is Street Fighter 30th Anniversary Collection, a historical document in video game form. The package includes the mainline 2D arcade titles (the original Street Fighter to Street Fighter III: Third Strike) and a wealth of production-related materials, including a timeline, animation viewer, jukebox, and design sheets. It's a marvelous collection, one that shows why Street Fighter is one of the most important and beloved video game series.

MSRP $39.99

Street Fighter V: Champion Edition (for PC)

Street Fighter V: Champion Edition

Since the days of Street Fighter II, developer and publisher Capcom has updated early every Street Fighter release with a version (or two!) that adds features, characters, stages, and alternate costumes. No game in the series has benefited from this practice more than Street Fighter V, a title that launched with a small roster and an overreliance on paid downloadable content. With Champion Edition, however, Street Fighter V finally feels finished, thanks to multiple V-Skills, balance changes, and every character, stage, and costume released so far (save some very select content). Sadly, mediocre netcode and annoying monetization tactics are still issues.

MSRP $29.99

Iron Fist Fighting

Tekken 7, like the main-line Tekken games that came before it, is a tale of fathers and sons attempting to murder each other to purge the Mishima clan from the Devil Gene, a magical DNA bit that transforms certain people into hell spawn. Touted as the conclusion of the Mishima drama, Tekken 7 reveals secrets and leaves cliffhangers, thus simultaneously answering long-standing questions and prompting the fan base to ask new ones. Thankfully, the wonderfully ridiculous tale is bolstered by some of the best mechanics featured in contemporary fighting games, with the new Power Crush, Rage Arts, and Rage Drive attacks deftly blending into the established mix.

MSRP $49.99

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 (for PC)

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 pits Marvel's superheroes against Capcom's video game characters in a frantic brawl. The 48-character headcount is impressive, but it's the individual characters that truly make the game shine. Marvel's side has several popular fighters, such as Captain America, Iron Man, and Spider-Man, as well as once-obscure characters that have gained recognition thanks to the Marvel Cinematic Universe, such as Doctor Strange and Rocket Raccoon. Capcom's side is comprised mainly of characters from the company's fighting and action games, including Final Fight's Mike Haggar and Street Fighter's Ryu.

MSRP $24.99

UItra Street Fighter IV (for PC)

Ultra Street Fighter IV marks the fourth version of Street Fighter IV and the third version available on the Steam platform. This final iteration of the one-on-one fighting game adds five new characters, six new stages, a YouTube upload option, and a host of gameplay tweaks. It's Street Fighter IV's best and meatiest update, though some balance and DLC issues prove a bit irritating. Still, Ultra Street Fighter IV is an excellent competitive fighter with strong netcode.

MSRP $29.99

Horror

Alien Isolation (for PC)

Alien: Isolation may be the best Alien-based game ever made. Instead of using James Cameron's action-focused Aliens as its foundation, as so many video game developers have done in the past, Creative Assembly looked at Ridley Scott's original 1979 film for inspiration. And it pays off. Rather than focusing on running and gunning, Alien: Isolation is all about evasion and subterfuge. Though you gain some assistance via radio, you, as the daughter of Ellen Ripley, must navigate a world of survival horror on your own, dodging the alien stalker using your wits, the environment, and the tools you craft. Alien: Isolation is smart, dark, and oppressive in all the right ways.  

MSRP $49.99

Dead Island Image

When Techland's Dead Island trailer debuted, it featured one of the most moving video game sequences ever produced: a small child and her family being slaughtered by zombies against the backdrop of a soft, haunting Giles Lamb musical score. Dead Island's gameplay doesn't quite match the trailer's promise, but the open-world action-RPG offers a very solid zombie-slaying good time as you craft weapons and try to stay alive in an island paradise gone wrong.

MSRP $49.99

Dead Rising 2: Off The Record Image

Dead Rising 2: Off The Record

Frank West returns to zombie-slaying action in Dead Rising 2: Off The Record. Capcom's reimagining Dead Rising 2 sees the gruff photojournalist facing off against a wider array of monsters, building new weapons, snapping photos, and best of all, mixing it up in a new open-world sandbox mode. Stomping the undead is fun—for a while—but bugs and repetitive gameplay keep Dead Rising 2 from achieving true greatness.

MSRP $39.99

Narcosis

Some of the scariest video game moments are derived from developers preying on our simplest fears. It isn't hordes of enemies rushing at you, or creepies jumping at you from closets. Far scarier is what loneliness does to the human psyche, as you struggle to retain your own sanity when you can't tell what's real and what's just a projection of your own insecurities. It's also helplessly running from danger, while watching your last drops of breathable air trickle away. This is the terror that Narcosis for Oculus Rift forces you to deal with in a dread-filled undersea environment. It's an absolutely frightening PC game, though one a bit light on content and competent AI enemies. 

MSRP $19.99

Resident Evil HD Remaster Image

Resident Evil HD Remaster

Nearly 20 years after its debut, Resident Evil returns as an HD remaster of the 2002 GameCube remake of the 1996 original. Resident Evil HD Remaster brings the remake back from the dead by unshackling the game from Nintendo's console and bringing it to PC. However, Capcom had some trouble during the transition to HD. The remake's gorgeous pre-rendered backgrounds and video cutscenes were difficult to update for the modern era of widescreen displays and maxed-out resolutions. As a result, there's a mish-mash of uneven quality backgrounds, many of them inferior to the GameCube originals. Don't let that deter you, though. Resident Evil HD Remaster is still a great zombie-blasting game, even if it is a little worse for the wear.

MSRP $19.99

Resident Evil 2 (for PC)

Resident Evil 2 is back! Sure, the classic PlayStation game has received numerous ports and rereleases over the years but this new version, simply titled Resident Evil 2, rebuilds the survivor-horror game from the ground up. You once again play as Leon Kennedy, a rookie cop, and Claire Redfield, a woman searching for her brother after the events of the first Resident Evil. Though this remake treads familiar zombie-shooting ground, it tosses in new enemies and puzzles to freshen things up.

MSRP $59.99

Resident Evil 3 Image

Like 2019’s impressive Resident Evil 2, Resident Evil 3 is a phenomenal remake of a classic game. Despite its modernized graphics and gameplay, Resident Evil 3 contains the elements that made the original a classic: nightmarish environments, horrifying enemies, tense boss battles, and an overall emphasis on action. Even divorced from its first incarnation, Resident Evil 3 stands as a stellar title that has mass appeal to action and horror gaming fans alike.

MSRP $59.99

Resident Evil VII: Biohazard (for PC)

Resident Evil 7: Biohazard

If you thought the Resident Evil series lost its way when it shifted to gunplay, you must pick up Resident Evil 7: Biohazard. By slowing down the action and changing the perspective, developer Capcom has created a Resident Evil game that captures the dread that filled the original game. The excellent pacing, thoughtful action, and amazing atmosphere—you explore a depraved family's home in the Louisiana bayou—result in the best horror game to come along in some time.

MMO

Comnbat

Blade & Soul is a highly stylized Korean MMORPG inspired by martial arts and Asian mythology. The free-to-play game stands out from other MMO titles in the market thanks to the blend of combo-centric action, lush Asian fantasy locales, and bombastic artwork by manhwa artist Hyung-Tae Kim. The combat is amazingly well balanced for both PvE and PvP, and the game looks great and runs well. The downside? Blade & Soul has a relatively unimpressive questing and leveling system, and most of its dungeons are quite linear. Nonetheless, there is a lot to enjoy with what's launched so far. 

MSRP Free

Final Fantasy XIV

Final Fantasy XIV Online is a MMORPG, which separates it from most games in the classic RPG series. As a result, it's a wholly unique game that delivers delicious multiplayer gameplay; in fact, it may be the quintessential Final Fantasy experience. There is a constant influx of new content, seasonal events, and balance patches that keep the game fresh, and the community is as alive and energetic. Despite its MMORPG nature, the game is every bit a Final Fantasy game as its predecessors, and worth the price of admission (which is the price of the game and the $12.99 monthly subscription).

MSRP $59.99

Onigiri (for PC)

Although many games based on anime franchises exist, they're usually basic action or fighting games that lack depth and are created solely to pander to their fan bases. Enter the free-to-play Onigiri, a third-person, action-focused MMORPG. Onigiri is an enjoyable, highly customizable anime-meets-gaming experience that lets you mix it up with other online players. Despite its simple graphics and ho-hum music, Onigiri is worth checking out if you want to explore a virtual world that boasts thrilling combat and excellent voice acting.

MSRP Free

Star Wars: The Old Republic

Star Wars: The Old Republic

For the uninitiated, The Old Republic is an MMO that takes place thousands of years prior to the events of A New Hope. This gives the developer, Bioware, the freedom to craft an exciting new story, such as the recently released Knights of the Eternal Throne expansion that's set within the established Star Wars universe. This liberty, combined with Bioware's wonderfully dynamic dialogue system, thrilling combat, and extremely generous free-to-play model, has produced a truly epic MMO that shines as one of the genre's defining titles.

MSRP Free

World of Warcraft (PC)

Blizzard's World of Warcraft is a MMORPG that has evolved into a cultural icon over the past 12 years. The list of accolades that WoW has accumulated since its release is simply staggering. While it is certainly not the first or only entry in this particular genre, WoW is the standard by which all other MMOs are judged. The game, bolstered by many expansions and a recent visual makeover, is a rich and rewarding experience that boasts a large selection of customizable races and classes battling in a fantasy world.

MSRP Free

World of Warcraft: Shadowlands Image

World of Warcraft: Shadowlands

World of Warcraft isn’t dead, but this expansion spends a lot of time focused on the concept. Shadowlands is the eighth major update for Blizzard Entertainment’s long-running PC game. Since 2004, we've seen the world shattered, fought back the Burning Legion, traveled to alternate realities, and even fought the very soul of a far off planet. Now it’s time to conquer death itself. And the mission is highly entertaining.

MSRP $39.99

MOBA

Dota 2 Image

"Easy to learn, hard to master" is a phrase commonly heard in gaming circles, but few titles exemplify the idea more than Defense of the Ancients 2 (Dota 2). This free-to-play MOBA game tasks you with selecting one of 111 playable Heroes to take to the battlefield, utilizing the character's unique abilities, play style, and attributes to help your team achieve victory. Dota 2 lacks Paragon's graphical flair, and it doesn't have Smite's many unique play modes, but it is the best and most balanced MOBA on PC.

League of Legends (for PC)

League of Legends, Riot Games' free-to-play, multiplayer online battle arena title is, simply put, the best MOBA game you can buy. Its gameplay incorporates elements of role playing, tower defense, and real-time strategy—a combination that differentiates it from the many cookie cutter MOBAs flooding the market. More importantly, the playable characters (known as Champions) show a deep level of variation, and each match's competition level increases as the game sinks you deeper and deeper into addiction.

MSRP Free

Smite (for PC)

If you've ever dreamed of being a powerful god who battles other gods, check out the free-to-play Smite. Hi-Rez Studios' action-focused MOBA puts you in the role of a deity chosen from among the Chinese, Greek, Egyptian, Hindu, Japanese, Mayan, Norse, and Roman pantheons in a war for godly supremacy. Smite is an excellent, fast-paced PC game with numerous game modes and an ever-expanding character roster. However, recurring server issues, the lack of cross-platform play, and other issues prevent the game from achieving true godhood.

MSRP Free

Puzzle

Bejeweled 3 Image

Bejeweled 3, when compared to its predecessors, is a gold rush of new features and enhancements. Skeptics who previously found little appeal in gem-swapping will enjoy new objective-oriented modes, be it saving butterflies, digging for gold, shattering ice, or concealing a poker hand. Bejeweled 3 doesn't remake the franchise, but that isn't the aim. For the millions who already enjoy it on computers, websites, and mobile phones, Bejeweled 3 polishes an already shining gem.

MSRP $19.95

Inside (for PC)

Few video games receive perfect scores here at PCMag.com, but Inside is a title that qualifies as damn-near flawless. The action-adventure title features, at its core, a boy navigating a dark and deadly world. To go too deep into Inside's structure would both spoil the game and do it a disservice. Trust us: It's worth a pick up.

MSRP $19.99

Papo & Yo Image

Papo & Yo, a puzzle-platformer from Minority, crossed over to PC from PlayStation Network with grace and style. This tale of a boy and a monster takes places in an imaginative world filled with South American-style houses, reason-defying physics, and a heartfelt story that explores the relationship between a child and an alcoholic, abusive parent.

MSRP $14.99

Portal 2 Image

Valve's original Portal was noteworthy for its witty and acerbic dialogue, creativity in blending the previously incompatible brain-teasing-puzzle-game and first-person-shooter genres, and relative shortness. With Portal 2, Valve has left intact the first quality, expanded and elaborated on the second, and done a bit to address the third. What this adds up to is a sequel that stands up proudly to the original, updating the characteristics that made it a distinctive success without dulling their memory. Limited multiplayer and post-campaign options slightly diminish the replay factor, but in almost every way Portal 2 is just as amusing and exhilarating as its predecessor.

MSRP $59.99

Quantum Conundrum

The video game industry is dominated by space marines, regular marines, super-soldiers, and zombie-killers—the headshots and gun-blasts permeate the business. That's why it's particularly nice to see a clever title like Airtight Games and Square Enix's Quantum Conundrum, a project from Portal designer Kim Swift. The first-person puzzle game focuses on solving increasingly challenging puzzles using a dimension-shifting tool within a mansion filled with wacky inventions.

MSRP $14.99

Scribblenauts Unlimited

Scribblenauts Unlimited, 5th Cell's latest word-adventure title, lets creative gamers use a magic notebook to summon a wild array of items—from the mundane to the extravagant—as they attempt to reverse a spell that's turning their in-game sister, Lily, into stone. It's a very basic plot that kickstarts the action, but Scribblenauts Unlimited excels at sparking imagination as you attempt to solve puzzles. It's one the wordsmiths and imaginauts will love.

MSRP $29.99

The Swapper

Imagine a game soup flavored with chunky bits of old school 2D Castlevania, Portal, and BioShock, and you still wouldn't get close to describing The Swapper. The game's not quite a platformer; it's a puzzle game, packaged with a brooding sci-fi story set in space. Finnish company Facepalm Games delivers a fascinating, memorable exploration title that can sustain at least two plays through because of multiple endings and achievements.

MSRP $14.99

Racing

Dirt 5 Image

The Codemasters-developed Dirt 5 hearkens back to the 1990s, a time when Colin McRae Rally and Sega Rally Championship elevated "extreme" racing games. Like those games, Dirt 5 isn’t concerned with realism or deep customization options; instead, the rally racer wants you to barrel your way to victory on winding, mud-covered tracks. While Dirt 5 isn’t wholly original, it succeeds at delivering a loud, colorful racing experience for folks looking for a PC game packed with high-speed escapism.

MSRP $59.99

Forza Horizon 4 (for PC)

Some questioned Forza Horizon 4's necessity, given that the open-world racer debuted just two years after its excellent predecessor. But developer Playground Games has taken its incredible racing-and-music festival formula and added even more goodness, including new vehicles, fresh and addicting solo and multiplayer modes, and seasonal effects that impact the environment and change how you approach driving. Simply put, Forza Horizon 4 is the best racing game on PC.

MSRP $59.99

Horizon Chase Turbo (for PC)

It's easy to dismiss the retro vibe behind many pop culture phenomena as little more than shallow appeals to nostalgia. A handful of media properties have managed to dig deeper, however, creating more rewarding experiences. Horizon Chase Turbo zooms into that category thanks to simple, but thrilling, racing action inspired by 1980s and 1990s tiles like Rad Racer and Top Gear. Gamers weaned on Forza, Gran Turismo, and other contemporary racing titles may find Horizon Chase Turbo a tad shallow, but those who dig arcade-style racers with fast action, tight controls, and hummable music will find little fault in its simplicity.

MSRP $19.99

Hotshot Racing Image

Hotshot Racing replicates 1990s-era, arcade-style driving competitions, with its pick-up-and-play control scheme and angular, low-polygon visual aesthetic. In many ways, the title, developed by Lucky Mountain Games (with an assist from the racing masters at Sumo Digital), captures the retro-racing vibe, but it lacks those games' classic, awe-inspiring level designs. Still, it's worth a spin for anyone looking for a satisfying throwback racing experience.

MSRP $19.99

Need for Speed Heat

Tense police pursuits are common in Need for Speed Heat, and not all of them end with a getaway. This latest entry in the long-running Need for Speed racing game series recreates some of the best aspects of previous titles, including engrossing chases, ample car customization options, and inviting arcade-like racing mechanics. Heat also features a more fitting setting and story than the last game, tapping into the adrenaline-fueled racing spirit that defined its most successful predecessors.

MSRP $59.99

Ridge Racer Unbounded Frag

The Ridge Racer series may not carry Gran Turismo or Forza Motorsport's swagger, but the long-running franchise has a dedicated fan base that loves the drift-centric racing action. This entry, crafted by Bugbear Entertainment, brings a chaotic element to the familiar gameplay by adding environmental and vehicular destruction as you race for street cred in the fictional Shatter Bay. The story is something you can flat out ignore—it's a racing game, after all—but the driving action is interesting and varied. Just play against human opponents if you wish to maintain your sanity.

MSRP $50.00

Sonic & All-Stars Racing Transformed Collection (for PC)

Sonic & All-Stars Racing Transformed Collection

After Sega exited the hardware business in the early 2000s, the game publisher focused its attention on its money maker—Sonic the Hedgehog—to the detriment of its other characters. That changed with the 2010's Sonic & Sega All-Stars Racing, an enjoyable racing game that put Sega's many iconic game characters in a kart competition. Its sequel, Sonic & All-Stars Racing Transformed, expanded the game with new characters and unlockables, and introduced transformable vehicles that take to the land, sea, and air. Sonic & All-Stars Racing Transformed Collection, the series' final form, adds free, PC-centric characters from Sega and Valve's libraries and bundles all the previous DLC goodies.

MSRP $19.99

Split/Second (for PC)

Do you crave a game in which you drive fast cars and cause mass destruction? Framed around a fictional reality television program, Split/Second merges arcade-style racing and huge, environment-wrecking explosions to form an addictive, thrilling racer that will keep you hugging corners, jockeying for position, and downing jumbo jets well into the night. That said, Split/Second is not without flaws: The online servers are dead, there's some screen tearing, and the game could benefit from additional environments. Still, if you're looking for a PC racing game that isn't aimed at the Top Gear crowd, Split/Second is a PC game you'll want in your Steam library.

MSRP $19.99

RPG & Roguelike

Cyberpunk 2077 Image

Based on Mike Pondsmith’s tabletop role-playing game, Cyberpunk 2077 is a bleak game that sees corporations, both foreign and domestic, keep a stranglehold on military tech, health care, cybernetic advancements, drugs, and virtually anything that the common person could want or need. You play as a mercenary, V, a person caught up in a job that has lasting repercussions throughout the story campaign. As a result, you must shoot, hack, and slice your way out of trouble in this sprawling, open-world action-RPG. This highly anticipated title offers thrilling gameplay, atmosphere-oozing sights and sounds, and hours of story-heavy missions, but it feels a bit undercooked due to small and large bugs.

MSRP $59.99

Dark Souls II (for PC)

Dark Souls returns to the PC, and it's every bit as terrifying as you may have heard. Don't worry, Dark Souls II avoids the missteps of its predecessor's infamous port, allowing you to focus on the rich, gloomy action-RPG world and fantastic, unforgiving gameplay. Dark Souls II is a relentless barrage of demonic enemies and enraging boss encounters that will test your reflexes—and your patience. This is not a game for the faint of heart or quick of temper, so clear your desk of ceramics, take the framed pictures off the walls, and prepare to enter the dark world of Drangleic.

MSRP $49.99

Dark Souls III (for PC)

Dark Souls III is developer From Software's return to the Souls series after the eldritch madness that was Bloodborne. In fact, the newest Souls game incorporates gameplay and design elements from virtually all of the team's recent titles. As a result, the gorgeous and action-packed Dark Souls III feels highly familiar, yet fresh and content-rich at the same time. Like all of From Software's launches, however, the game is in need of a few patches to adjust weapon balance. Nonetheless, Dark Souls III is easily one of the best games in the series.

MSRP $59.99

Diablo III Image

Blizzard seems to be one of the few companies committed to sticking with old-school expansions for its games and not just DLC packs. World of Warcraft received several large, and full-priced expansions, as did Diablo III, with Reaper of Souls. The add-on contains a good chunk of content that, with some much-needed tweaks to the base Diablo III, make the whole game feel fresh and fun.

MSRP $59.99

Dragon's Dogma: Dark Arisen (for PC)

Dragon's Dogma: Dark Arisen

Dragon's Dogma: Dark Arisen is a single-player RPG, with action-driven gameplay akin to Capcom's Devil May Cry and Monster Hunter franchises. It draws inspiration from classic fables and myths, setting the game in a world burdened with the return of a destructive red dragon. Its combat is flashy and engaging, and the open-world environments are rich with detail, but the quest-driven plot and sparse character development weaken what would be an otherwise interesting story. The RPG leveling stalls combat, as well, so you won't fight at your full potential until you've leveled your class sufficiently. These issues may turn off less patient players, but those hoping for a grand, long-lived adventure across an action-packed open world will find plenty to discover and enjoy.

MSRP $29.99

The Elder Scrolls V: Skyrim Image

The Elder Scrolls V: Skyrim

Bethesda's Elder Scrolls series has consistently been on the front lines of RPG immersion, giving you ever bigger and more elaborate realms to explore. The quantum strides made in Morrowind (2002) and Oblivion (2006) continue in Skyrim, which provides the most delicious perspective to date on this fascinating world over which you have almost complete control. It's no challenge to set yourself up as a warrior, a wizard, or a pickpocketing miscreant, of either gender, of any of ten species, and with just the physical and facial characteristics you desire.

MSRP $59.99

Final Fantasy X/X-2 HD Remaster (for PC)

Final Fantasy X/X-2 HD Remaster

Final Fantasy X/X-2 HD Remaster bundles the celebrated tenth installment of the main Final Fantasy series, and its sequel, into one stellar role-playing game package that Square Enix fans will adore. Both role-playing games boast graphical overhauls that enhance the beauty of their worlds and newly added features not found in the console versions. Ain't PC gaming grand?

MSRP $29.99

Genshin Impact Image

If imitation is the sincerest form of flattery, then developer Mihoyo’s title is about as flattering as games come. In 2019, Genshin Impact made a splash in the video game world with the unveiling of an expansive open-world action-RPG heavily inspired by Nintendo’s The Legend of Zelda: Breath of the Wild. That is not to say it’s a cheap knock off, however. Genshin Impact features numerous unique gameplay systems and charming story beats to set it apart from Zelda and other open-world RPGs. That said, the free-to-play PC game requires you to do some serious grinding (or shell out some serious dough) to unlock high-powered warriors.

Hades Image

Hades is a roguelite–a less punishing variation of a roguelike–which might be the most-annoying video game genre due to its emphasis on constant death without tangible progress. Though Hades can’t hide the genre's flaw, its endlessly replayable combat and storytelling that takes advantage of the looping structure elevate the format like no game before. The Greek myth-inspired tale is highly entertaining, too.

MSRP $24.99

Horizon Zero Dawn: Complete Edition Image

Horizon Zero Dawn: Complete Edition

Horizon Zero Dawn was one of 2017's hottest games. It stood as one of the best PlayStation 4 exclusives, right up there with Bloodborne, Spider-Man, and the God of War reimagining. Now, you can enjoy its open-world action on PC, thanks to the Horizon Zero Dawn: Complete Edition. This action-RPG contains the base game, plus The Frozen Wilds DLC (an additional area featuring more story content and collectibles), and it easily holds up today as a huge, dense, worthwhile adventure.

MSRP $49.99

Effect: Andromeda (for PC)

With Mass Effect: Andromeda, developer BioWare promised a game that would feature a compelling story, fantastic visuals, tight gameplay, and hot alien romance—unfortunately, the action-RPG delivers on only a few of those fronts. On the upside, the space opera has several sizable open-world environments to explore and a thrilling combat system. On the downside, it has infamously awkward animations, tedious menus, and performance issues. Nonetheless, if you're looking to blast aliens with zany space magic or woo an exotic space lady or gentleman, Mass Effect: Andromeda is a game that has some entertaining elements that are worth your time.

MSRP $59.99

Mass Effect 2

The BioWare-developed Mass Effect 2 picks up exactly where the original space opera left off. In fact, one of the great things about this RPG, beside the incredible character development, is that you can upload your character from last game directly into this one. In terms of fresh features, there's a new cover system, and a revamped health recovery system lets you heal most wounds by camping out of harm's way. Although Mass Effect 2 is much more shooter-like than the original, role-playing is still at the game's core.

MSRP $49.95

Mass Effect 3 Image

When the fate of the galaxy is in your hands, how often does it feel like it's really in your hands? It does in Mass Effect 3. Picking up where Mass Effect 2 left off, Mass Effect 3 thrusts you back into the persona of Commander Shepard, who's standing at the brink of one of the most daunting challenges ever. He's tasked with nothing less than rescuing the Earth, and the entire Milky Way, from the clutches of the all-consuming Reapers that are threatening them as never before. Packed with action, character development, and customizability that transcend what you find in most games, Mass Effect 3 is an entertaining and frequently engrossing trip into the psychology of helplessness, if one that doesn't realize all of its towering ambitions.

MSRP $59.99

Monster Hunter World  (for PC)

Even Monster Hunter's most rabid fans admit that there's a certain level of gameplay jank that you need to live with in order to enjoy the creature-slaying series, a jankiness that has turned many people away. But with Monster Hunter World, Capcom enhanced animations, streamlined gameplay, and made tons of quality-of-life adjustments designed to appeal to core and casual audiences alike. And the moves worked. Tracking and battling huge, snarling beasts with a variety of crafted armor and weaponry is an absolute joy, especially while doing so with friends in multiplayer mode

MSRP $59.99

Ni No Kuni II: Revenant Kingdom (for PC)

Ni No Kuni II: Revenant Kingdom

Ni No Kuni II: Revenant Kingdom is a heartwarming adventure that resurrects the wonder and chibi-world aesthetic of classic role-playing games like Dragon Quest and Final Fantasy. Developed by Level-5 in collaboration with former Studio Ghibli character designer Yoshiyuki Momose and composer Joe Hisashi, Ni No Kuni II is an audio-visual treat that leads you through a world seemingly crafted from a child's imagination. Revenant Kingdom has some frame rate issues and doesn't offer many challenges, but it's a magical ride nonetheless.

MSRP $59.99

Nier: Automata (for PC)

Nier: Automata is an action-RPG developed by Platinum Games, the studio behind the Bayonetta games, and directed by Yoko Taro, the creator of the Drakengard series and the original Nier. Platinum Games' previous works excel on the gameplay front, but their stories are generally campy schlock. Taro's games, on the other hand, are brilliantly depressing stories tied together with weak gameplay. Nier: Automata is a marriage of Platinum Games' intense action combat and Taro's wacky, yet somber storytelling, and is easily one of the better games released in 2017, thanks to the hot android-on-robot combat. Unfortunately, Nier: Automata suffers from some technical issues. A lack of developer support compounds this, so you'll need to rely on fan-made patches if you want to get the very best performance out of the game.

MSRP $59.99

Nioh: Complete Edition (for PC)

Nioh is Team Ninja's first attempt at an action-RPG, and it shares a few superficial similarities with From Software's influential Dark Souls games. The player-summoning cooperative gameplay, corpse-run death system, shortcut-rich levels, and enemy-respawning checkpoints will all feel familiar to Dark Soul aficionados. However, Nioh is very much its own beast, and is filled with highly technical action and stronger narrative elements than the Souls titles. This Complete Edition includes the original console game, as well as all of the DLC content, so newcomers have dozens of hours of action to master. Perhaps to the game's detriment, Nioh has a mountain of systems that new players must learn before they can tackle the higher difficulties. Still, Nioh won't disappoint gamers hungry for a rich and immersive action game.

MSRP $49.99

RymdResa

RymdResa is a fascinating PC game that features a narrative structure, music, and environments that play out like an art-house drama. While drifting through the emptiness of space, collecting resources and materials to survive, your character occasionally drops poetry gems via diary entries, while reflecting on the loneliness that vastness represents—as well as the depression, hope, and desire that comes with it. RymdResa features nearly zero in-game interactions, but the roguelike adventure game uses a single character and simple graphics to dissect the human psyche in a story that flirts with the possibility that we are one with the universe in more ways than we imagine.

MSRP $11.99

South Park: The Fractured But Whole (for PC)

South Park: The Fractured But Whole

It isn't very often a game comes along that presents a setting and story as unapologetically risqué as South Park: The Fractured But Whole. Naturally, The Stick of Truth fans know exactly what they're getting themselves into: topical, highly satirical, and utterly absurd South Park comedy that's paired with a deep, grid-based RPG combat system. It's a refreshing RPG, if only because the gameplay, hard language, ridiculous scenarios, and show references keep you smiling until the end. Fractured slips up once in a while; the superhero-themed exploration elements utilize some highly tedious menu switching and quick time event (QTE) mechanics, and the game is surprisingly buggy. However, if you can look past these issues, you're in for an enjoyable time.

MSRP $59.99

Story of Seasons: Friends of Mineral Town Image

Story of Seasons: Friends of Mineral Town

Story of Seasons: Friends of Mineral Town is a farming simulator/RPG hybrid that looks and plays much like the classic Harvest Moon games. That's because it is Harvest Moon. A licensing spat between publishers forced a title change in 2014, but the game's heart and soul—ranching in a quaint town filled with quirky characters—remains the same. The polygonal visuals are a bit bland, and the controls are a touch clunky, but the game is wholesome, farm-sim fun.

MSRP $49.99

Trials of Mana Image

Trials of Mana, an action-RPG from the Super Famicom’s heyday, receives the remake treatment. Despite its fresh coat of paint, Trials of Mana is unabashedly retro and doesn’t shy away from 1990’s-esque dialogue and the vibrantly cartoonish world that made the Mana series a stand-out franchise among Square’s 1990s RPG lineup. Trials of Mana has a few faults, mainly spotty voice work and no co-op multiplayer action. Nonetheless, Trials of Mana is an excellent action-RPG that oozes charm and has enough content to keep you playing for some time.

MSRP $49.99

Wasteland 2 (for PC)

Wasteland 2 is a return to the classic computer RPG conventions that have been largely absent in the contemporary gaming scene. CRPGs have seen a recent resurgence with the release of Divinity: Original Sin and Shadowrun, and developer InXile Entertainment has followed suit with a proper sequel to its 1988 classic. The core of any good CRPG is choice, and Wasteland 2 embraces this wholeheartedly. You can either choose from a list of premade characters or create a more specialized and customized party by allocating skill points and attributes. There is no single protagonist; instead, you control a party of Desert Rangers. Wasteland 2 isn't without flaws, however. The combat in particular is a tad underwhelming, but it's still an enjoyable return to post-apocalyptic Arizona and California.

MSRP $39.99

The Witcher 3: Wild Hunt Image

The Witcher 3: Wild Hunt is the final installment in CD Projekt Red's action-RPG series. Geralt of Rivia sets out one last time to slay beasts, collect bounties, and protect the child of destiny. CD Projekt Red changes the game formula by introducing a massive, open world filled with monsters to hunt and quests to undertake. But it also greatly improves the series' combat by making alchemy more accessible and tightening the action controls. The rich story narrative that drives the game is rife with tragedy, folkloric horror, humor, and intrigue, keeping you on your toes every step of the way.

MSRP $21.50

Xanadu Next (for PC)

"Simplicity" is the word that best suits Xanadu Next. The action-RPG is an unabashedly uncomplicated game that features basic mouse controls and PlayStation One-era visuals. The simplicity, however, isn't detrimental to the game: Xanadu Next makes excellent use of its uncomplicated systems to deliver a fantastic dungeon-crawling experience that's well worth checking out. The game has a few minor issues that hold it back from action-RPG greatness, such as its clunky controller support and occasionally tedious progression. Still, Xanadu Next runs well, plays well, and oozes old-school RPG charm.

MSRP $19.99

Ys Memories of Celceta (for PC)

Memories of Celceta is a Ys IV reimagining that sees longtime series hero Adol emerge without his memories from a forest that was previously said to have claimed the lives of all who entered it. Thankfully, Adol is still a skilled warrior who, along with a handful of uniquely skilled party members, is willing to hack and slash his way through hordes of monsters. This action-RPG may not have reliable party AI, but its combat, sense of exploration, and rocking tunes are excellent.

MSRP $24.99

ys

Ys VI: The Ark of Napishtim

Ys VI: The Ark of Napishtim is an excellent top-down hack-and-slash RPG by Japanese developer Nihon Falcom. Originally released exclusively for PCs in Japan, Ys VI was ported to the PlayStation 2 and PlayStation Portable by Konami in 2005 and made available around the world. This newer version of Ys VI features an XSEED localization that includes an improved translation, a more challenging game mode called Catastrophe Mode, enhanced graphical settings, and Steam support—features that more than make up for the missing content that was in the Konami-published port.

MSRP $19.99

Shmup

Deathsmiles (for PC)

Game studio Cave holds true to its promise of porting its shoot-em-up (or "shmup") catalog to Steam with the release of Deathsmiles. You play as one of five gothic lolitas who defend their land from a demon invasion using familiars and intense, enemy-wrecking firepower. It's a simple premise that's bolstered by huge enemies, big explosions, beautifully detailed environments, and a thrilling goth-rock score. All in all, Deathsmiles is a thoroughly enjoyable PC shooter, despite cramped environments and sprites that were already considered a bit dated at the time of its original 2007 arcade release.

MSRP $19.99

DoDonpachi Resurrection (for PC)

The shoot-'em-up renaissance that's occurring on the PC has given us many pulse-pounding shmups, but none balance thrills and depth like DonDonPachi Resurrection. Developed by Cave, a company that's created many space-shooter classics, DoDonPachi Resurrection boasts high-powered offensive and defensive options for annihilating aliens. The game also has multiple ships, multiple endings, and local co-op play.

MSRP $29.99

Geometry Wars 3: Dimensions (for PC)

Geometry Wars 3: Dimensions

Top-down arcade shooters have been a video game staple for a long, long time. The 1980s saw Robotron: 2084 popularize the genre with easy to use twin-stick controls, while the 1990s added Arnold Schwarzenegger flair and Paul Verhoeven panache with Smash TV. Recently, the best shooter wasn't newfangled fare like Halo or Gears of War, but a simple gem called Geometry Wars. True to its title, sequel Geometry Wars 3: Dimensions takes the addictive shape-shooting action into the third dimension with near-immaculate results. The game is rendered with Tron-like grids, wire-framed objects that explode into kaleidoscopic fireworks as a Daft Punk-ish soundtrack pulses in the background. It's a feast for the senses.

MSRP $14.99

Ikaruga (for PC)

Treasure, the development house that made its name crafting genre-defining and genre-breaking titles during the 16-bit and 32-bit console generations, applied its creative chops to the shoot-'em-up category in 2001 and released the renowned Ikaruga. It wasn't until 2016 that the game received a PC port, but the wait was worth it. Ikaruga is now available as a Steam game that retains the unique color-switching mechanic found in the previous arcade and console versions, but adds video uploads, numerous options, and a handful of Steam-specific features.

MSRP $9.99

Mushihimesama (for PC)

Death's frosty hand will grip us all in due time, but, fortunately, it's a one-and-done situation. We fight the inevitable but ultimately succumb without a repeated struggle. However, if you fire up Mushihimesama, a bullet hell shooter from developer Cave, you will die a lot, but may eventually cheat death should you master your guns and the ability to weave between waves of fat, neon-colored enemy bullets. This excellently crafted PC game doesn't do a very good job of introducing newcomers to its systems, but seasoned pilots will enjoy this game's huge insect enemies, awesome firepower, and many thrills.

MSRP $19.99

Shooter

Battlefield 4 PC

When it comes to evaluating any title in the Battlefield franchise, it's important to remember that the only reason anyone plays campaign mode is to unlock new weapons in multiplayer. Despite great voice acting by Michael K. Williams (Omar from The Wire), campaign mode is little more than a four to six hour tutorial teaching you how to play the game. Multiplayer combat, on the other hand, captures the awe of destruction. You can run across the battlefield, ducking in and out of cover, board a helicopter, hop on the mini-gun, cut enemies to shreds, then hop off the gun and repair the helicopter while in flight. It's all in a day's work on the battlefield.

MSRP $59.99

Battlefield V (for PC)

Battlefield V looks gorgeous, plays fast, and encompasses all the hallmarks of a modern first-person shooter. It includes respectable single player content (War Stories), and new takes on multiplayer gameplay (Grand Operations), but both settle into genre norms. Battlefield V's most apparent drawback, however, is the complexity of its progression systems and somewhat repetitive gameplay. Overall, Battlefield V is a solid entry in the long-running Battlefield series and you should play it if you are a fan of previous titles. Just don't expect anything groundbreaking.

MSRP $59.99

BioShock Infinite

Shattered dreams form the foundation of BioShock Infinite, the third installment in Irrational Games' impressive saga exploring the devastating effects of isolation (and isolationism) on the human psyche. But even if you loved the original BioShock (2007) and its sequel, BioShock 2 (2010), this chapter won't leave you with the impression your dreams have been betrayed. Wedding familiar gameplay elements from the preceding titles with exciting new mechanics, an engrossing story, and stunning visual design, BioShock Infinite is the culmination of the series' aesthetic and its promise to turn a mirror on humanity by probing as deeply into the self as possible.

MSRP $59.99

Borderlands 2 Image

Gearbox Entertainment and 2K Games take you back to the warzone with Borderlands 2, the sequel to the hit apocalyptic RPG-shooter that isn't Fallout. If you played the original Borderlands, you understand this game. You play a Vault Hunter, a treasure hunter looking for an alien vault on the barely colonized planet of Pandora. While doing so, you cut a swath of death through thousands of Mad Max-style raiders, mutant animals, and robots. Throughout your adventure, you level up your character in an RPG-like fashion, and collect hundreds of different guns, each with its own unique stats and attributes.

MSRP $59.99

Call of Duty: Black Ops Image

Activision's Call of Duty: Black Ops is less like a traditional first-person shooter than it is a plunge into someone else's fever dream. A jolting collection of intense action sequences, haunting writing, and ultra-dark humor, this installment in the popular franchise revitalized the historical-fiction FPS genre. Though its captivating campaign is on the short side, it's loaded with additional things to do, including cooperative and competitive multiplayer scenarios and plenty of unlockable extras.

MSRP $49.99

Call of Duty: Black Ops II Image

Call of Duty: Black Ops II

Let's start with what will be the meat of the Black Ops II experience for many: multiplayer mode. Developer Treyarch has not toyed significantly with the formula, giving players numerous options for facing off against others across the country and around the globe. The missions include Team Deathmatch, Free-for-All, Search & Destroy, Capture the Flag, and eight others; you can also engage in two types of Combat Training runs to hone your skills, or play four Party Games that put interesting for-entertainment-only spins on the weapons you can use and the rules you play by.

MSRP $59.99

Call of Duty: Modern Warfare (for PC)

Call of Duty: Modern Warfare

The Call of Duty franchise has experienced an identity crisis in recent years, with a focus shift from WWII battles to space adventures to battle royale. In other words, Call of Duty has strayed far from what made it an excellent first-person shooter franchise. Though Call of Duty games still dominate sales, publisher Activision and developer Infinity Ward felt the need to relive the series' Modern Warfare glory days with a reboot of the seminal 2007 title. The new Call of Duty: Modern Warfare has the action-packed single-player and robust multi-player modes one expects from the series. It successfully strips away all superfluous elements and delivers an experience even non-shooter fans can enjoy.

MSRP $59.99

Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive

Valve's Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO) debuted in 2012, backed by a strong heritage of multiplayer FPS titles, including the original Counter-Strike and Counter-Strike: Source. Six years later, the fast-paced PC game still mostly holds its own against more modern titles, partly because of its established core gameplay and active community. Visually, however, CS: GO is starting to show its age, and it's not as thematically rich as popular titles like Overwatch. Still, many players will enjoy CS: GO's no-frills experience and highly competitive esports scene.

MSRP Free

Doom (2016)

Don't let the non-numerical name fool you. Doom is the latest sequel in the hallowed series, and it's the best modern update one could hope for. It's also the best first-person-shooter in recent memory—so long as you stick to the gory, frantic, and lovingly satanic campaign. The multiplayer is lackluster and the DLC is a shame, but the real star, the single-player mode, blends old-school design with modern know-how to form a satisfying, unholy concoction.

MSRP $59.99

Doom Eternal (for PC)

With 2016's Doom, developer Id Software successfully resurrected one of the foundational first-person shooter franchises. Given the game's critical and commercial success, it's no surprise to see a follow-up. Doom Eternal takes everything that made its predecessor a wonderful, demon-slaying shooter and bumps it all up by several notches courtesy of ridiculous weapons, fresh navigation options, and new multiplayer mode. It is almost too over-the-top at points, but that's precisely what makes Doom Eternal one of the best shooters ever made.

MSRP $49.99

Far Cry 4 Image

Far Cry 4 is a fun sandbox of shooting with an interesting land to explore and tons of missions to find and collectibles to grab. It slavishly follows Far Cry 3's structure, but when the action is this entertaining, hard to complain. Far Cry 4 doesn't do much new, but it's an enjoyable and good-looking excuse to spend some hours stomping through jungles and sniping people from towers.

MSRP $59.99

Gears 5 (for PC)

Although Gears 5 is the first main game in the long-running series to nix the "of War" suffix, make no mistake: The Gears world is still at war. The third-person shooter is the sixth entry in the franchise and a direct sequel to Gears of War 4, continuing the story of the Coalition of Ordered Government's (COG) fight against the Swarm. Gears 5's captivating storytelling, solid mechanics, and excellent graphics far outweigh this PC game's merely average multiplayer modes. It's an easy recommendation for longtime players of the Gears of War series and newcomers alike.

MSRP $59.99

Gears of War 4 (for PC)

Gears of War 4, the newest entry in the series that defined cover-based shooting, brings satisfying alien-blasting action to PC. The Coalition-developed title offers a new team to fight with, new toys to play with, and all-new enemies to shred, either alone or with a friend. And, like Forza Horizon 3, Gears of War 4 is a part of Microsoft's Play Anywhere initiative, so you can play a digital copy on either a Windows 10 PC or Xbox One console with a single purchase—a nice perk. The gameplay grows a bit repetitive as the story progresses, but if you want to sneakily kill lots and lots of enemies, Gears of War 4 is a worthy pickup.

MSRP $59.99

Gears of War: Ultimate Edition (for PC)

Gears of War: Ultimate Edition

Gears of War: Ultimate Edition, the first DirectX 12 PC title, just about sets the standard for what a remastered game should offer. The third-person shooter was already a great game when it debuted a decade ago on Xbox 360, but this updated title adds 4K resolution, unlocked frame rates, and content that was once paid DLC. That said, Gears of War: Ultimate Edition isn't perfect; it doesn't work well with AMD GPUs, bugs from the original game are still an issue, and it lacks some of the updated mechanics found in later Gears games. But if you own an Nvidia-powered gaming rig, you'll be good to go.

MSRP $29.99

Halo: Combat Evolved Anniversary Image

Halo: Combat Evolved Anniversary

Halo: Combat Evolved reimagined the first-person shooter genre for consoles and popularized many of the controls and functions that such games would use for decades afterward. Halo received an enhanced remake in 2011 for the Xbox 360 (Halo: Combat Evolved Anniversary) that featured updated graphics and a toggle function that let you swap between Classic and Remastered visual styles. Now, that Anniversary edition gets updated with 4K graphics, ultrawide monitor support, and other features you'd expect from a contemporary PC game. It launched with a few bugs, but is generally a rock-solid good time. You can buy it as a standalone title or as part of the $39.99 Halo: Master Chief Collection.

MSRP $9.99

Halo 2: Anniversary Image

Halo: The Master Chief Collection is a nostalgic compilation featuring Microsoft's classic first-person shooter titles, but the reworked games launched with various bugs. Halo 2: Anniversary came out the gate in a better state than the games before it, but has multiplayer and graphical glitches. Still, this updated Halo 2 is a great shooter, as it features fast-paced shooting action, wonderfully overhauled 4K graphics, and the ability to dual-wield weapons.

MSRP $9.99

Halo 3 Image

Halo 3 is a must-own shooter. It's easily the most polished Master Chief Collection game released to date, offering excellent shoot-from-the-hip action, cool new weapons and mechanics, and a dramatic conclusion to Halo 2's conflict. Plus, Halo 3 looks better than ever thanks to 4K assets. If you find yourself itching to replay it, or if you never had the chance to do so before, consider the game a fantastic buy.

MSRP $9.99

Halo 5: Forge (for PC)

It's easy to recommend Halo 5: Forge to anyone who's looking for a solid multiplayer shooter. Forge comes with a wealth of multiplayer modes, including the titular map-editing mode, giving you a ton of content to chew through. It does have a few shortcomings that are worth noting, however. Multiplayer matchmaking is restricted to private lobbies, so sessions are limited to playing with your Xbox Live friends. In addition, Halo 5: Forge suffers from a tight field of view that makes playing the game unexpectedly stressful. Still, if you are willing to overlook these and a few smaller issues, Halo 5: Forge is well worth downloading. After all, you can't beat free.

MSRP Free

Halo: Reach (for PC)

Halo: Reach—a part of the Halo: Master Chief Collection compilation that bundles every mainline Halo release, sans Halo 5—represents the first time the shooter has appeared on PC. Although the base game is as thrilling as the Xbox 360 original, this Master Chief Collection port suffers from changes and hiccups. Still, Halo: Reach fans should pick it up for the new 4K, 60 frames-per-second gunplay.

MSRP $9.99

Halo: Spartan Strike

Is there anything that sounds more cynical than a top-down shooter Halo spin-off for phones and tablets? Ever since single-handedly saving the original Xbox, Halo has remained Microsoft's gaming cash cow, so sticking its name on something is a great way to drum up extra interest. However, instead of being a mere cash-in, Halo: Spartan Assault is a legitimately fun and well-produced game, triumphantly translating Master Chief's missions to PCs and mobile devices. Halo: Spartan Strike maintains much of that game's strengths, while cutting out most, but not all, of its weakness.

MSRP $5.99

Overwatch (for PC)

Shooters don't always need to be dark, gritty, or realistic. Cartoony fun has its place, too. Blizzard Entertainment's Overwatch is a prime example of exactly that, with its colorful levels, multiple game modes that focus on teams attacking and defending, characters with vastly different play styles, and a few MOBA-like twists. Overwatch is a thoroughly enjoyable first-person shooter that's filled with mechanical variety, but it has one glaring problem—its awful micro-transaction structure.

MSRP $39.99

Plants Vs. Zombies: Garden Warfare 2 (for PC)

Plants vs. Zombies: Garden Warfare 2

The original Garden Warfare married PopCap Games' zany Plants vs. Zombies universe with strategic, class-based third-person shooting, resulting in an addicting, polished multiplayer shooter. Garden Warfare 2 expands the roster of playable characters and variants, adds all-new customization options, introduces new game modes, and fleshes out the single-player experience, creating a much more rounded game than the original. That said, balance issues make some classes feel more potent than others, and the server connectivity is spotty at times, resulting in jittery matches. Plants vs. Zombies: Garden Warfare 2 is a solid title nonetheless, and one that fans of the original and newcomers alike can enjoy.

MSRP $59.99

Prey (for PC)

Let's get this out of the way: Prey could easily pass as an unofficial System Shock game. On the surface, Prey looks very much like the brainchild of industry veterans Ken Levine or Warren Spector. While the opinions of the latest System Shock spiritual installments (BioShock 2, BioShock Infinite) are all over the place, Bethesda's take does the Shock family and first-person shooter genre justice with its fast-paced, body-morphing gameplay set in Art Deco-flavored environments.

MSRP $59.99

Star Wars: Battlefront (for PC)

Star Wars: Battlefront is a multiplayer shooter that reboots the classic LucasArts video game series. Unlike previous games in the series, Star Wars: Battlefront lacks an overarching narrative and historic battles to reenact; it's basically a modern shooter given a liberal coat of Star Wars paint. The veneer is a fine one, and Battlefront has some good action to offer, including a playable Emperor Sheev Palpatine. However, once you look past the façade, the game doesn't have enough content or variety to keep you invested for a super-long time.

MSRP $59.99

Star Wars Battlefront II Image

Star Wars Battlefront II does many things right. It has top-notch environments, thrilling multiplayer modes, and engaging mechanics that will have you piloting ships and swinging lightsabers deep into the night. That said, an uproar over this first-person shooter's included microtransactions tanked its reputation at launch, causing publisher Electronic Arts to quickly reverse course and temporarily remove all microtransactions from the game on the eve of its release. Microtransactions will strike back in some form, however, in the near future.

MSRP $59.99

Superhot (for PC)

Superhot is the most innovative shooter to come along in some time. Despite its unimpressive visuals, this game is a genuinely creative and challenging experience that injects puzzle elements and a bizarre meta-narrative into quick, bite-sized servings of computerized violence. It might seem like a short and simple game at first, but between the addictive time-pausing mechanic and some very satisfying and repeatable extra modes, you'll quickly find yourself playing it for hours, and the built-in social media features for sharing your best runs will keep you coming back to get more consecutive, stylish kills.

MSRP $24.99

Vanquish (for PC)

"An act, process, or instance of changing place," is how Merriam-Webster defines motion. That meaning also perfectly summarizes the Platinum Games-developed Vanquish, a third-person shooter in which static play is a death sentence. Exquisitely designed with movement in mind, Vanquish's kinetic, jet-powered action adds visual flair and a wonderful sense of movement as you wreck mechs, vehicles, enemy troops, and super-powered bosses in a near-future setting. If Battlefield and Call of Duty have turned you off from shooters, Vanquish's unique take on the genre may be the title to make you strap on your in-game guns.

MSRP $19.99

Sim & World-Building

Elite: Dangerous Image

If you want to appreciate the vastness of space, play Elite: Dangerous. This PC game by Frontier Developments is a crowdfunded follow-up to the classic Elite series of space sims. It's a game that gives you a ship, a handful of equipment, and a full tank of fuel, then sets you out on your own in the vast cosmos. It's huge, slow, deliberate, and open, and it will reward players with the patience stay with it. And if you need helping deciding where to fly, check out our favorite Microsoft Flight Simulator destinations.

MSRP $60.00

Microsoft Flight Simulator Image

Microsoft Flight Simulator

Microsoft Flight Simulator is one of PC gaming's most beloved series, a franchise cherished and supported by aviation enthusiasts. The 2020 edition, wonderfully crafted by developer Asobo Studio in tandem with Microsoft, is sure to bring a whole new generation and into the fanbase fold. Improved graphics aside, the near-magic addition of a fully recreated and explorable Earth, built and populated with Microsoft’s Bing satellite imagery and Azure cloud computing service, elevates the franchise to new heights.

Starts at $59.99

Minecraft

Minecraft is a blocky, beautiful sandbox that lets you explore the depths of your imagination. The core of the game is exploring and surviving in a hostile world made from blocks that you can build with as you please. But as you play, you'll quickly see that this game has so much more to offer than just architecture. What Minecraft presents is plenty of space for players to enjoy their own kind of play. The detail-oriented will thrill at the possibilities of an enormous sandbox, but even a dabbler will find pleasure facing off against an unfriendly wilderness. If you've never experienced it, start exploring and see if you can resist the call of its endless potential.

MSRP $26.95

No Man's Sky (PC)

The controversial and much-hyped No Man's Sky is a game that offers two opposing experiences. One is a beautiful and wholly fresh journey through space to chart undiscovered worlds. The other weighs down that joy with mundane and repetitive resource gathering and fighting. That said, No Man's Sky is so much more than a sterile description of its parts and features. It's an astounding artistic and technical achievement that's worth playing.

MSRP $59.99

The Pinball Arcade Image

Pinball—the classic game of reflexes, luck, and spatial recognition—isn't nearly as popular as it was 25 years ago, but its legacy of tables, flippers, and gaudy lights lives on in FarSight Studios' The Pinball Arcade. Unlike Pinball FX 2, a pinball collection for PC gamers that features original tables from popular entertainment properties, The Pinball Arcade focuses on recreating classic real-world pinball machines from renowned manufacturers Bally, Gottlieb, Stern, and Williams. The result is a collection that looks, sounds, and feels like the pinball games of yore. Amassing all of your favorite tables could be a serious investment, however, because of the way game's season packs are organized.

MSRP Free

Rocksmith 2014 Edition Remastered Image

Rocksmith 2014 Edition Remastered

In the mid- to late- aughts, Guitar Hero and its evolutionary spin off, Rock Band, gave people with zero musical talent the opportunity to realize their dreams by playing instrument-based karaoke with plastic axes. Now, they can learn to play the real deal with Ubisoft's Rocksmith 2014 Edition Remastered. The "game" teaches you the intricacies of learning bass, lead, and rhythm guitar via dynamic challenges, mini-games, and instructional videos. An enormous assortment of downloadable songs (which cost extra) ensures that your music library stays fresh.

MSRP $39.99

Civilization: Beyond Earth

Sid Meier's Civilization: Beyond Earth

Building on our inborn desire to see things no one has ever seen and take chances beyond the boundaries of reason—and, of course, exploit our hunger for addictive turn-based strategy games—Civilization: Beyond Earth catapults you off the planet that's housed your kings, wonders, and wars for millennia (or at least since 1991, when the original Civilization was released), and lets you fend for your life and begin a new history on a literally alien world. But if there's one problem with this game, it's that it never quite feels alien enough.

MSRP $49.99

The Sims 3 Image

With The Sims 3, the Sims series has finally grown up. No longer are the Sims just digital action figures in a big dollhouse. The new Sims have personalities, goals, and unique body types and hairstyles. The Sims themselves aren't the only thing overhauled in this release, either. The game mechanics have been changed to make it easier to customize your environments and surroundings, giving users millions of ways to create the worlds of their choice.

MSRP $49.99

Sports

Baseball Stars 2 (for PC)

There aren't many baseball games on PC, but Baseball Stars 2 stands out among the few that made it to the big leagues. The classic SNK sports title doesn't flaunt a MLB license or strive to be a super-realistic simulation. Instead, Baseball Stars 2 is old-school baseball fun, with simple controls, oodles of charm, and incredible cut scenes that highlight tense moments (like punching a pitcher in the face after he hurls a bean ball).

MSRP $7.99

Barbed Wire Deathmatch

Fire Pro Wrestling World sees the series return to excellent form after the embarrassment that was the avatar-based, Xbox 360-exclusive Fire Pro Wrestling. World has all of the elements that comprise a great Fire Pro game—excellent creation tools, a ridiculously deep moveset, tight controls—and adds online play and Steam Workshop integration. Fire Pro Wrestling World is a slick package even in unfinished form (it's a Steam Early Access title), which should have Yuke's Co Ltd. and Visual Concept's WWE 2K18 shaking in its wrasslin' boots.

MSRP $19.99

Football Manager 2018 (for PC)

The Football Manager series is an enigma to many outside observers, but the seemingly niche appeal has grown into a borderline obsession for a large, passionate fan base. The football (or, yes, soccer) sim is an insanely detailed, text-heavy simulation of the world's most popular sport, wherein you take on the role of club manager overseeing player transfers, on-field tactics, staff instructions, and everything in between in a bid to lead your club to glory. Part tactics sim, part strategy game, part financial manager, and part talent scout, Football Manager 2018 is capable of eliciting a wide range of emotions, and it has a surprisingly strong capacity for creating emergent narratives.

MSRP $49.99

Mutant Football League (for PC)

Football is a bad sport. Yes, it's beloved by millions, but the concussions that result from giants hurling themselves at each other are an undeniable problem. The sport is much more enjoyable in video game form, especially arcade-style football, which lets you perform superhuman feats without annoying flags or hideous injuries. Digital Dream Entertainment's Mutant Football League literally plays by that ruleset by pitting skeletons, robots, orcs, aliens, and mutated humans against each other in not-so-friendly gridiron contests featuring landmines and cheat plays. Mutant Football League is definitely worth playing, and not because it's the rare American football PC game; it's legitimately good, despite some annoying dirty tricks. 

MSRP $24.99

Rocket League (for PC)

There are few video games that drop all dark and portentous pretenses and give you a straightforward, honest-to-goodness game. Rocket League is one such title. It blends the charm of RC racing with the heated competition of soccer, and adds plenty of over-the-top spectacle to keep every match interesting. Rocket League is just as fun during your first hour as it is during your twentieth; there are very few multiplayer games that utilize addictive simplicity as effectively. It even supports cross-platform play with PlayStation 4 and Xbox One gamers.

MSRP $19.99

Super Mega Baseball 2

Long gone are the days when the likes of Midway's NFL Blitz and Nintendo's Ken Griffey Jr. games ruled the market with their pick-up-and-play sensibility, flashy graphics, and outrageous gameplay. Hardcore simulations like FIFA or NBA 2K are great, but arcade sports fans have lamented the decline of the less realistic stuff. If you're in that camp, pick up Super Mega Baseball 2. The game offers accessible mechanics, a cartoony art style, and an overall sense of fun that's rare in today's sports games. However, it has enough depth to keep even the most die-hard baseball fans addicted. Super Mega Baseball 2 has a couple of graphics-related flaws, but it's one of the best current-gen sports games available for PC.

MSRP $29.99

Super Mega Baseball 3 Image

Super Mega Baseball 3 contains new on-field improvements, player traits, front office happenings, and gameplay modes for both default and custom ball clubs that push the series deeper into simulation territory. The new Pennant Race mode delivers cross-platform play with console ballplayers, too. Despite light frame rate issues and other minor complaints, Super Mega Baseball 3 is the best title in the series to date.

MSRP $44.99

Tony Hawk's Pro Skater 1 + 2 Image

Tony Hawk's Pro Skater 1 + 2

The odd thing about aging is just how often it makes you look to the past, perhaps as a way to cope with an ever-shrinking future. The resulting nostalgia can sometimes soften the rough edges on the things we love, making them seem better than they truly were when we first experienced them. Tony Hawk's Pro Skater 1 + 2—a bundle that remasters two iconic late-1990s and early-2000s skateboarding games—doesn't fall into that trap. In fact, it proves that, yes, those brash and exciting action-sports titles are as good as our memories recall, but they now exist with a beautiful visual overhaul and new, bountiful options that makes them even better than what we remember.

MSRP $39.99

Stealth

Deus Ex: Mankind Divided (for PC)

Cyborg law enforcer Adam Jensen returns to stealth-based shooting action in Deus Ex: Mankind Divided, the newest entry in Square Enix's cyberpunk series. Mankind Divided is a dark journey through an oppressive world where the "augmented" live as second-class citizens. Though Deus Ex's is light on its usual conspiracy-laced story, the game's numerous side quests, fantastic stealth, and gritty futuristic setting will keep you hiding, shooting, and hacking for a long time to come.

MSRP $59.99

Dishonored

Arkane Studios' Dishonored is a fantastic first-person game that puts you in a playground of murder and stealth, while still keeping focused on an interesting story in a rich and enthralling fantasy world that's filled with supernatural happenings. It's not quite as large, as open, or as well-written as Deus Ex, but it stands as a solid spiritual successor to one of the best PC games of all time.

MSRP $59.99

Hitman 3 Image

Back in 2016, IO Interactive established a new era for its cult-favorite Hitman franchise with Hitman: Season One. While the episodic release model didn’t stick on PC or consoles, that game's grand levels and inventive murder carried over to 2018’s Hitman 2. Now, the studio has delivered Hitman 3, the capstone to the World of Assassination trilogy. Featuring expansive levels, new ways to kill, and graphical improvements, this excellent stealth title makes it easy for anyone to become a bald, bar-coded assassin.

MSRP $59.99

Metal Gear Solid V: Ground Zeroes (Xbox One)

Metal Gear Solid V: Ground Zeroes

Stealth-action series Metal Gear started life on the MSX home computer and at long last returns to the PC after an extended absence. Metal Gear Solid V: Ground Zeroes sees series protagonist Big Boss undertake extraction and elimination missions against the mysterious Cipher organization in this Metal Gear Solid V: The Phantom Pain prologue. Boasting beautiful graphics that were built on the impressive FOX Engine, a wide selection of weapons, and a variety of ways to tackle missions, Ground Zeroes sets the stage for the final chapter in the series, even if it can be beaten in roughly an hour.

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (for PC)

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

In terms of pure gameplay, Metal Gear Solid V: The Phantom Pain is the best game in the long-running stealth series. You once again play as Big Boss, aka Punished "Venom" Snake, who battles the nefarious XOF organization across 1980s Africa and Afghanistan. Boasting a wealth of combat options, impressive weaponry, and outstanding audio and video work, The Phantom Pain is an absolute joy to play. That said, the truncated story raises more questions than it answers, and may leave you feeling a phantom pain of your own.

MSRP $39.99

Monaco What's Yours is Mine

Monaco: What's Yours Is Mine

In this production by Pocketwatch Games, a ragtag group of criminals escape from the French Riviera prison and go on several heists: for money, documents, and, eventually, the chance to retire from the business once and for all. Monaco has the co-op formula down pat; it's easy to jump in, and complex enough to reel in long hours of sneaking and thieving. With plenty of charm and a novel design that makes stealth work, Monaco is one of the best PC co-op experiences.

MSRP $14.99

Strategy

Battlestar Galactica: Deadlock Image

Battlestar Galactica: Deadlock

The Battlestar Galactica property has enamored two generations of sci-fi enthusiasts, with both the original 1978 series and the 2007 reboot achieving cult classic status. Deadlock sets itself on ground left relatively untouched by either series, taking players into the throes of the first Cylon war. The turn-based strategy game puts you in command of the entire colonial fleet and the disposition of its forces. Though some tactical elements occasionally feel unbalanced, Deadlock does justice to the franchise by delivering incredible space battles and intriguing lore.

MSRP $39.99

Battletech

Battletech is a pure adaptation of the classic board game that was first published in 1984 by FASA Corporation. Jordan Weisman, one of the board game's creators, played an executive role in this modern take. As a result, the PC game's universe is rich and storied, with the setting echoing a strangely effective combination of giant robots and medieval feudalism. In Battletech, noble houses project their battlefield influences using Battlemechs, or 'Mechs, piloted by knights or sellswords called Mechwarriors. This means lots of action as you position units, launch attacks, and try to outsmart your opponent. That said, Battletech has a level of randomness that feels unfair at times.

MSRP $39.99

Gears Tactics Image

Mainline Gears of War games are cover-based shooters that put you in the boots of muscled soldiers who defend humanity from the mutant horde called the Locust. Miraculously, Gears Tactics—the franchise's first venture into the turn-based, strategy genre—preserves many series hallmarks, including wild melee executions, cover-heavy environments, and waves of overaggressive enemies. Cheap enemy spawning leads to frustrating moments, though.

MSRP $59.99

Halo Wars 2 (for PC)

Halo Wars 2 is a real-time strategy game set within Microsoft's insanely popular Halo universe. Utilizing a rock-paper-scissors-styled combat system, Halo Wars 2 tasks you with developing bases and armies to combat hostile alien forces. The game keeps things simple: Once you familiarize yourself with your units and resource production, it's just a matter of building the right troops for the job at hand, whether that means capturing enemy bases, defending your own base, or surviving waves of enemies. Halo Wars 2's simple design makes the RTS experience accessible for both newcomers and veterans, but the game doesn't do much to invigorate the genre besides adding the e-sports-friendly Blitz mode.

MSRP $59.99

StarCraft II: Legacy of the Void Image

StarCraft II: Legacy of the Void

The third and final StarCraft II expansion is both a fantastic conclusion to Blizzard's five-year saga and a great entry point into one of the most complex, but satisfying, strategy games ever made. Unlike the previous StarCraft II expansion, Legacy of the Void doesn't require you to buy any previous versions of the game to play this package. It's completely standalone. Factor in a varied single-player campaign, gorgeous cinematics, and new noob-friendly co-op modes, and you'll see that Legacy of the Void is one of the best PC games of all time.

MSRP $39.99

StarCraft II: Wings of Liberty Image

StarCraft II: Wings of Liberty

StarCraft II: Wings of Liberty is a sci-fi real-time strategy game in which you build structures and gather resources to build an army and defeat your opponent through cunning tactics and sheer firepower. Nothing could quite live up to the hype surrounding the real-time strategy game's release, but, even so, this is a wonderful title. The story is well-paced, and the strategy and resource-management missions will lock you into finishing the game.

MSRP $59.99

Supreme Commander 2

Gas Powered Games' Supreme Commander 2 probably doesn't deserve the word "supreme" in its title, but then changing the title would defeat the purpose of making a sequel. Not that this game isn't a fine follow-up to the 2007 original, but it's definitely aimed at a broader (and less patient) audience. With much of the micromanagement minutiae reduced or removed entirely, Supreme Commander 2 is more of a garden-variety real-time strategy title than a proud member of a distinctive series. Still, it's a lot of fun if you can accept the gameplay changes.

MSRP $50.00

XCOM: Chimera Squad Image

The XCOM games aren’t for the impatient or faint of heart. The brutal, turn-based strategy relies heavily on random chance, permanent unit death, and an overarching campaign that takes many hours of careful resource management. Unfortunately, casual strategy fans find the experience daunting. XCOM: Chimera Squad, on the other hand, is a friendlier, more accessible XCOM game. This spin-off keeps the setting and general feel of the XCOM series, but reduces the stakes by offering a single city to protect, a modest squad of diverse (and pre-created) units, and a more forgiving combat. XCOM: Chimera Squad lacks the general brutality of the mainline series, but it still scratches that strategy itch.

MSRP $19.99

XCOM: Enemy Unknown

2K Games and Firaxis succeeded in rekindling a long-dead franchise with XCOM: Enemy Unknown. This turn-based strategy game is a reimagining of 1994's X-COM: UFO Defense, a long-beloved game that last saw a sequel in 2001 with the ill-received X-COM: Enforcer, a shooter that didn't have any of the first game's strategy. XCOM: Enemy Unknown feels like a straight remake of the original, bringing almost everything gamers loved about it to the PC, along with updated graphics, streamlined gameplay, and plenty of challenge.

MSRP $59.99

var facebookPixelLoaded = false;
window.addEventListener('load', function(){
document.addEventListener('scroll', facebookPixelScript);
document.addEventListener('mousemove', facebookPixelScript);
})

function facebookPixelScript() {
if (!facebookPixelLoaded) {
facebookPixelLoaded = true;
document.removeEventListener('scroll', facebookPixelScript);
document.removeEventListener('mousemove', facebookPixelScript);

!function(f,b,e,v,n,t,s){if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};if(!f._fbq)f._fbq=n;
n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0';n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,
document,'script','//connect.facebook.net/en_US/fbevents.js');

fbq('init', '454758778052139');
fbq('track', "PageView");
}
}