فهرست بستن

اتیوپی پس از حمله به پایگاه نظامی فدرال اعلام اضطراری کرد | صدای آمریکا

اتیوپی پس از حمله به پایگاه نظامی فدرال اعلام اضطراری کرد | صدای آمریکا

آدیس بابا – دولت اتیوپی پس از آنكه نخست وزیر دولت تیگری را به حمله به یك پایگاه نظامی فدرال متهم كرد ، ارتش را به منطقه تیگرای دستور داده و شش ماه حالت اضطراری اعلام كرد.

نخست وزیر ابی احمد گفت که عملیات نظامی در منطقه تیگرای شمالی صبح روز چهارشنبه آغاز شد ، پس از آن وی جبهه آزادیبخش خلق تیگرای منطقه را به سازماندهی حمله به یک پایگاه نظامی استراتژیک متهم کرد.

با این حال ، مقامات دولتی درباره اندازه یا هدف عملیات ، و اینکه آیا تلفات یا دستگیری مقامات TPLF وجود داشته است ، کوتاهی کرده اند. از اواخر بعدازظهر چهارشنبه خطوط اینترنت و تلفن در Tigray بسته شد.

روابط بین Tigray و دولت ابی از زمان روی کار آمدن وی در سال 2018 و کنار گذاشتن TPLF که نزدیک به سه دهه در یک ائتلاف دولت را اداره می کرد ، روابط ناخوشایندی داشته است.

 مردم از جلوی دفتر مرکزی جبهه آزادیخواهی مردم Tigray (TPLF) ، حزب حاکم در منطقه ، در ...

پرونده – مردم در مقابل دفتر مرکزی جبهه آزادی خواهی مردم Tigray ، حزب حاکم در منطقه ، در شهر مکهله ، شمال اتیوپی ، 6 سپتامبر سال 2020 قدم می زنند. ماه گذشته ، پارلمان فدرال همچنین دستور داد خزانه داری کشور برای متوقف کردن حمایت مستقیم بودجه از منطقه Tigrayan پس از برگزاری انتخابات منطقه ای ممنوع.

ردوان حسین ، وزیر امور خارجه امور خارجه ، به خبرنگاران در آدیس آبابا گفت كه واحدهای نظامی از "یورش بی دلیل" توسط شبه نظامیان كه هدف آنها غارت توپخانه سنگین بود ، خبر دادند.

حسین گفت: "نیروهای دفاعی ما در شمال نیمه شب گذشته گزارش دادند که از چند گوشه حمله غیرمنتظره ای دریافت کرده اند … آنها همچنین گزارش دادند که تلاشی برای غارت انبارهای توپخانه انجام شده است." "نیروهای دفاعی فدرال برای برقراری نظم و برقراری نظم قانون اساسی کشور باید سریع واکنش نشان دهند."

ابی در بیانیه ای TPLF را به تلاش برای ایجاد جنگ متهم كرد و قول داد فوراً به آن پاسخ دهد.

ابی گفت: "آخرین خط قرمز با حملات صبح امروز عبور شده است و بنابراین دولت فدرال مجبور به درگیری نظامی می شود."

تحلیلگران سیاسی اظهار داشتند که آنها می ترسند که این اقدام ابی منجر به درگیری طولانی مدت با منطقه Tigray شود.

ویل دیویسون ، تحلیلگر اتیوپی در گروه بحران بین الملل ، با برنامه پیام رسانی به صدای امریکا به صدای امریکا گفت: "خطر بزرگ در اینجا این است که این مداخله فدرال برای حذف رهبری TPLF به هیچ وجه آسان نخواهد بود." "این به این دلیل است که Tigray از یک دستگاه امنیتی نسبتاً قوی برخوردار است. به نظر می رسد که دولت منطقه از حمایت مردم Tigrayan تا حدی حمایت می کند."

حوادث روز چهارشنبه تنها چند روز پس از آن رخ داد که نیروهای دولتی یک پست فرماندهی در غرب ارومیه ، پرجمعیت ترین منطقه اتیوپی را رها کردند و به مهاجمان این امکان را داد تا حداقل 54 امهارایی قومی را در یک روستای محلی بکشند.

دولت جنایات را بر ارتش آزادیبخش اورومو ، یک شبه نظامی ضد دولت و TPLF متصل کرد. TPLF هرگونه نقشی در حمله را انکار کرد.
.